Váš ŽUPAN

A je to tu, posledná etapa sa skončila. Baška dokončil odpočet svojej štvorročnej roboty

Na festivale Pohoda s dcérou
25. etapa - Rybansko-Hostianska (26,0km)

1.Cimenná, 2.Zlatníky,3. Malé Hoste, 4.Pochabany, 5.Veľké Hoste, 6.Libichava, 7.Šíšov, 8.Chudá Lehota, 9.Borčany, 10.Rybany, 11.Dolné Naštice,12.Pečeňany

Možnosť privítať záverečnú 25. etapu Tour de Baška dostal bánovský okres. Začínalo sa v obci Cimenná a končilo v Pečeňanoch, kde Jaroslav Baška dvihol nad hlavu bicykel. Úspešne totiž prešiel všetkých 276 miest a obcí trenčianskeho kraja a zdolal viac ako 1100 km za 25 dní.

Hneď z rána sa musel súčasný predseda TSK chopiť aj roboty. Starosta Cimennej si preňho vymyslel maľovanie zábradlia nad potokom. "Vybrali ste dobrú farbu, žltú bude vidieť aj po tme," povedal Jaroslav Baška. Cimenná a Zlatníky sa dočkali v roku 2016 opravy cesty Veľké Držkovce - Cimenná - Zlatníky. Dvojkilometrový úsek stál viac ako 200 tisíc eur. "Tento rok investujeme do ciest 2. a 3. triedy najviac peňazí v histórii kraja," povedal Baška.

Kraj investuje do opráv ciest rekordnú čiastku

Dlho sa v Cimennej nezdržal, obce v tzv. Suchodolskej doline zápasia s nedostatkom vody. Aj preto trenčiansky župan zvolal v Zlatníkoch stretnutie starostov dotknutých obcí s predstaviteľmi Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorí prišli až z Nitry. "Len nedávno som nastúpil do funkcie. Toto je môj prvý výjazd," povedal generálny riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Marek Illéš. "Boli by sme radi, keby ste navrhli varianty, ako dostať postupne vodu do tejto doliny, aby to bolo výhodné pre všetky strany," komentoval Baška. Ľudia v okolitých obciach desiatky rokov čakajú na verejný vodovod, zatiaľ sú odkázaní na vodu zo studní, ale aj tej už veľa niet. Kompetentní sa dohodli, že vodárne do mesiaca prídu s návrhmi riešení a opäť sa všetci stretnú. Malá kvapka v mori, ale veľká nádej pre tunajších obyvateľov.

Po rokovaní už opäť sadol Baška na bicykel a pokračoval do tretej obce v rámci etapy. Malé Hoste ho privítali jablkovým koláčom. "Takýto vynikajúci robí aj moja mama," vyhlásil predseda TSK. V Pochabanoch v domácich prácach pokračoval, tentoraz maľoval konštrukciu na lavice a stoly. "Lepšie si to namaľoval ako môj otec, ktorý je akademický maliar z Trenčína," zasmial sa Michal Moško, ktorý bicykloval spoločne s Baškom.

Veľké Hoste boli po príchode župana na nohách. Nielen z jeho návštevy, ale hasiči akurát dostali hlásenie a museli odísť hasiť požiar do obce Dvorec. "Dobre majú zrepasovanú tú tatrovku," povedal Baška, keď videl ako rýchlo sa vychystali na výjazd.

V Libichave si Baška zasúťažil v jednom tíme s podpredsedom TSK Richardom Takáčom, poslancom NR SR Ľubomírom Želiezkom a s prednostom Okresného úradu v Bánovciach Michalom Kapušom. Druhú štvoricu tvorili slečny z pelotónu, oba tímy súťažili s domácimi hasičkami. "Majú to natrénované," poznamenal Baška a uznal prehru svojich.

V Šíšove si starosta až pri odchode župana uvedomil, že vykopal jamu na zasadenie jedličky. "Dáme tu radovú výsadbu. Do dôchodku stihneš aj ďalších päť zasadiť," povedal starosta Jaroslav Sitár. Následne sadol Baška na bicykel a už upaľoval do Chudej Lehoty. V obci prebiehajú práce na vybudovaní chodníka vedľa cesty 3. triedy III/1847, ktorá patrí TSK. "Keď spravíte chodník, my vám spravíme cestu," vyhlásil Baška. "Ruku na to," doplnil starosta.

Borčany si pre trenčianskeho župana tiež nachystali zasadenie stromčeka. "Na Vianoce ho môžete vyzdobiť," povedal Baška po tom, čo zasadil nádherný ihličnatý strom. Cestou z Borčian do Rybian ukazoval župan z bicykla číslo tri, čím dával najavo, že sa blíži koniec celej Tour. V Rybanoch so starostom položili veniec k pamätníku človeka, ktorý zahynul v boji za vlasť. V roku 2014 sa v Rybanoch rekonštruovala 835 m dlhá cesta za viac ako 100 tisíc eur. "Tento rok budú u vás realizované aj bezpečnostné prvky na dvoch priechodoch pre chodcov," prezradil Baška.

TSK buduje bezpečnejšie priechody pre chodcov

V Dolných Našticiach sa už pomaly rekapitulovalo, koľko obcí a miest Baška so svojim tímom počas 25 dní prešiel. Hranica 1100 kilometrov už bola prekonaná. "Akoby sme prešli do Holandska," utrúsil bývalý prednosta Okresného úradu v Trenčíne Štefan Bohúň, ktorý napriek dôchodkovému veku vynechal len tri etapy. Dolné Naštice majú už tri roky vďaka TSK opravenú cestu smerom do Bánoviec nad Bebravou.

Vrchol etapy bol v Pečeňanoch, v rodnej obci Ľubomíra Želiezku, Baškovho kolegu z parlamentu, ktorý mu v závere prichystal prekvapenie. Keď ako prvý vchádzal do cieľa tohtoročnej Tour de Baška, hasiči na neho striekali vodu. Vzápätí trenčiansky župan dvihol nad hlavu bicykel a poďakoval všetkým za podporu. Okrem iných, vítali Bašku a spol. aj mladí chalani s otockylami, ktorí pochádzajú z Pečenian a na svojich starých pionieroch prešli krížom Afriku zo severu až po Kapské Mesto, čo je viac ako 15 tisíc kilometrov. "Tak my sme toľko na bicykloch nedali," usmial sa Baška. "Klobúk dole, že ste to zvládli," doplnil a povedal pár viet na záver. "Dali sme to. Som rád, že tento rok sme stretli veľa ľudí a urobili sme odpočet našej štvorročnej práce. Prešli sme celý kraj, spoznali problémy ľudí a verím, že im budeme môcť pomáhať aj nasledujúcich päť rokov," zakončil Baška.

"Čo je pravdy na tom, že sa zruší pohotovosť pre dospelých v Bánovciach?" pýtali sa zaskočení občania. "Mali byť zrušené pohotovosti pre dospelých v okresoch Púchov, Ilava, Myjava a Bánovce nad Bebravou. Ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi som pri jeho návšteve župy v Trenčíne hovoril, že bude problém, aby obyvatelia týchto okresov dostávali neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Napokon ministerstvo zdravotníctva zo svojho zámeru upustilo. Máme deväť okresov a v každom zostane zachovaná lekárska služba prvej pomoci pre dospelých, vrátane okresu Bánovce," povedal Baška.

Pohotovosti zostanú zachované vo všetkých okresoch

Ľudí trápi aj problém s objednávaním u lekárov. Musia vstávať skoro ráno, aby si vyzdvihli časenky. "Snažíme sa to vyriešiť, aby ste sa mohli objednať z pohodlia domova. Spoločne so Žilinským samosprávnym krajom sme jediní, kto zaviedol objednávanie cez internet. Prostredníctvom webstránky www.objednatvysetrenie.sk si môžete vyhľadať ambulanciu a objednať sa. Termín vám potvrdia esemeskou. Je to bezplatné pre lekárov i pacientov. Žiaľ, nemáme zatiaľ páky na to, aby to používali všetci lekári, ale s ministerstvom zdravotníctva urobíme potrebné kroky, aby to mali povinné," povedal Baška.

www.objednatvysetrenie.sk

Gymnázium Janka Jesenského patrí medzi najlepšie v kraji. "Robia výber a nie nábor. Trojkári či štvorkári tam nemajú šancu ísť študovať. Sám som sa zúčastnil jednej vyučovacej hodiny biológie a bol som nadšený z prístupu učiteľov i študentov. Rekonštrukciou prešli prírodovedné laboratória. Škola sa naďalej zveľaďuje, aby vyzerala komfortne," prezradil Baška na svojich potulkách bánovským okresom. "Museli sme v kraji pristúpiť aj ku krokom, ktoré sa veľmi nepáčili, ale boli užitočné. Niektoré stredné školy sme zrušili, iné sme zlúčili," rozhovoril sa trenčiansky župan.

Gymnazisti využívajú nový interaktívny displej

Taký prípad sa stal aj v Bánovciach, kde sa spojila SOŠ Farská a SOŠ Ribaya a premenovala sa na SOŠ strojnícku. "Verím, že to bol prospešný krok pre všetkých. Potrebujeme vychovávať ľudí pre potreby trhu práce a nie na úrad práce. Vďaka duálnemu systému vzdelávania sa môže už teraz viac ako 300 študentov učiť pre konkrétnu firmu a od nového školského roka pribudne k nim viac ako ďalších 300 prvákov, ktorí budú mať uzatvorenú zmluvu s konkrétnym zamestnávateľom. Medzi nimi aj 24 prvákov na SOŠ Strojnícka v Bánovciach, ktorí sa budú učiť pre firmy ako LKW Komponenten, Hella Slovakia či Sparex Slovakia." povedal Baška.

Obrovské investície do stredných škôl

Obyvateľov zaujímal aj aktuálny stav výstavby rýchlostnej cesty R2. Momentálne je z jej úseku postavený len obchvat Bánoviec, ktorý mnohým obyvateľom okresu uľahčil život. Naplno však problém vyrieši len celá dostavba. "Zmena ústavného zákona o dlhovej brzde by otvorila možnosti aj pre dobudovanie cestnej infraštruktúry na území Trenčianskeho samosprávneho kraja. U nás v kraji by sa tak mohla zrealizovať výstavba veľmi potrebnej rýchlostnej cesty R2 v úsekoch od diaľnice D1 popri Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehote, cez Ruskovce, Pravotice, Dolné Vestenice, Nováky cez Handlovú až po Žiar nad Hronom. Rýchlostná cesta R2 bude bezpečnejšou a komfortnejšou spojkou medzi regiónom hornej Nitry s krajským mestom, resp. regiónom Považia. Rýchlostná cesta bude mať pozitívny dopad nielen na kvalitu cestovania ľudí v regióne, ale aj kvalitu života ľudí v blízkosti preťažených ciest I. triedy a jeho konkurencieschopnosť a hospodársky rast," poznamenal Baška a pridal, že by túto otázku mali opätovne otvoriť na schôdzi parlamentu v septembri alebo októbri.

Otvorili prvý úsek rýchlostnej cesty R2

Fotogaléria

Video

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241