Váš ŽUPAN

Etapa okolo Vtáčnika. Rýchlostná cesta pomôže regiónu hornej Nitry

Na festivale Pohoda s dcérou
22. etapa - VTÁČNICKA (35,8 km)

1. Radobica, 2. Horná Ves, 3. Oslany, 4. Čereňany, 5. Bystričany, 6. Kamenec pod Vtáčnikom, 7. Zemianske Kostoľany, 8. Nováky, 9. Podhradie, 10. Lehota pod Vtáčnikom

Tour de Baška pokračovala v prievidzskom okrese, keď etapa s poradovým číslom 22 štartovala na hranici okresu s Partizánskym v obci Radobica a končila pod najvyšším vrchom kraja v Lehote pod Vtáčnikom. Ľudia na predsedu Trenčianskeho kraja Jaroslava Bašku smerovali otázky ohľadom nemocnice v Bojniciach, ale zaujímali sa aj o cesty, či sociálne služby, ktoré kraj poskytuje.

V Radobici ľudí zaujímalo, kedy sa dočkajú rekonštrukcie cesty 2. triedy II/512. "Mali sme v pláne to opraviť z eurofondov. Kraj bol úspešný v štyroch projektoch z eurofondov narekonštrukcie ciest 2. triedy. Táto cesta smerom na hranicu s banskobystrickým krajom v tom nie je, takže to zafinancujeme z peňazí TSK," prezradil Jaroslav Baška.

Župan so svojim tímom prechádza kraj, aby zistil, čo ľudí trápi. Často mu ponúknu aj dobré nápady. Inak tomu nebolo ani v Hornej Vsi. "Na križovatke ciest 1. triedy I/64 a 2. triedy II/512 by sa zišiel kruhový objazd. Bolo tam viacero nehôd, je to zle viditeľné. Ľudia smerujúci od Žarnovice často zabudnú dať prednosť autám od Prievidze či Partizánskeho," povedal obyvateľ Hornej Vsi, bývalý šofér autobusu, ktorý cestu pozná dokonale. Župan si jeho postreh poznačil a ubezpečil jeho i ďalších občanov, že s kompetentnými útvarmi danú vec prekonzultuje.

TSK tiež pravidelne podporuje finančne Dni Medzihoria, ktorých sa osobne zúčastňuje aj prvý muž kraja Baška.

Najlepší guľáš varia majstri z Oslian

V 2 a pol tisícovej obci Oslany majú problém s detskou lekárkou. "Taká veľká spádová oblasť a musíme chodiť inde," sťažovali sa domáci. Baška povedal, že vie o nedostatku lekárov v obecných zdravotných strediskách. "Súčasní lekári dávno prekročili dôchodkový vek. V našich troch nemocniciach plus v štátnej fakultnej v Trenčíne vychovávame vďaka rezidentskému programu vlastných nových lekárov," povedal Baška.

"Radi by sme vás poprosili ešte o zosúladenie autobusových spojov. Napríklad autobus z Prievidze nám nezastavuje priamo na železničnej stanici v Novákoch," uviedli ľudia v Oslanoch. "Sadneme si s SAD Prievidza a budeme to riešiť, aby sme čo najviac vyhoveli ľuďom," povedal župan. Oslany boli úspešné aj v projekte Zelené oči s projektom Babičkina záhrada.

Zelené oči

Čereňany dostali dotácie na kultúrne podujatie Čerenianska gulášovačka v roku 2016 i 2017. Starosta obce vyjadril Baškovi podporu v nasledujúcich voľbách a teší sa z dobrej spolupráce. "U mňa máš dvere vždy otvorené," povedal Baška.

V Bystričanoch ho čakali obyvatelia i dobrovoľní hasiči. "Za týždeň som tu už druhýkrát," poznamenal Baška. V tandeme s podpredsedom TSK Richardom Takáčom si dali súťaž s duom domácich hasičov v naplnení 5 litrovej nádoby vodou. "Ja som mieril vedľa, aby Rišo čo najviac pumpoval," smial sa trenčiansky župan. "Už nám niečo povedzte, lebo som nevypla pračku," povedala jedna pani, ktorá prišla podporiť Bašku. Od ďalšieho pána dostal malý košík z orecha. "To pre šťastie vo voľbách."

Kamenec pod Vtáčnikom organizuje aj s finančnou podporou TSK akcie ako Dychová hudba pod Vtáčnikom či Koncert za dobré vysvedčenie. "Vtáčnik veľmi nevyužíva svoj potenciál. Bodlo by tam vybudovať aj nejaký prístrešok v prípade zlého počasia," povedali. "Každoročne podporujeme sumou 20 tisíc eur Klub slovenských turistov na obnovu značenia. Môžu sa napríklad rozhodnúť postaviť aj malý prístrešok na Vtáčniku," uviedol Baška.

Turisti a cyklisti dostávajú dotácie od TSK

V Zemianskych Kostoľanoch podpísal župan monografiu o obci, ktorej vydanie podporil sumou 2 tisíc eur aj Trenčiansky samosprávny kraj. "Som rád, že vznikajú takéto publikácie," povedal Baška.

V Novákoch spoločne s primátorom slávnostne otvoril Baška pumptrackové ihrisko pre cyklistov. Prvé kolo na novej dráhe vedľa strednej školy si dal aj samotný Baška. "Bude to tu krásne vyzerať. Ešte v areáli SOŠ vybudujeme v priebehu septembra multifunkčné ihrisko. Mládež sa môže vyšantiť až-až," uviedol Baška. Ešte v rokoch 2015 a 2016 sa v škole prerobila telocvičňa a rekonštrukciou prešlo aj tepelné hospodárstvo.

Nové športoviská na hornej Nitre

Z Novák sa pelotón presunul do Podhradia. "Ten kopec nám dal zabrať," hovorili cyklisti. "Mali sme už aj ťažšie," povzbudil ostatných Baška. "V októbri by sme u vás mali opravovať cestu o dĺžke vyše 800 m za viac ako 100 tisíc eur," povedal trenčiansky župan a dodal, že kraj podporil začiatkom augusta aj oslavy 655. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Etapa končila v obci Lehota pod Vtáčnikom. "Vždy sem rád chodievam. Je tu príjemné a priateľské prostredie," poznamenal Baška. Obec pravidelne dostáva finančnú podporu na organizáciu Osláv výročia SNP. Ak by ste si však mysleli, že župan odložil bicykel do kúta, tak by ste sa mýlili. Predseda TSK Jaroslav Baška, podpredseda Richard Takáč, starosta Domaniže František Matušík a členovia cyklistického klubu Vtáčnik sa vybrali na bicykli ešte na trasu okolo Veľkého Griča. Trasu dlhú 34 km zakončili v Penzióne u Pacha.

Dominantnou témou počas celej etapy bola Nemocnica s poliklinikou v Bojniciach. "Kým budem županom, nikdy nedovolím predaj žiadnej našej nemocnice. Naďalej do nich budeme investovať financie. Snažíme sa, aby táto spádová oblasť s 200 000 ľuďmi mala po dlhých rokoch zabezpečenú komplexnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Po dokončení to bude moderná a špičková nemocnica. Dobudujeme 9 nových operačných sál s prístrojovou technikou, centrálnu JISku, zrekonštruujeme lôžkové oddelenia a prvotne ich vybavíme. Tento rok navyše pribudne nové CT pracovisko za 1 milión eur. V roku 2017 sa v prievidzskej nemocnici preinvestuje viac ako 12 miliónov eur," prezradil Baška.

Občania sa môžu tešiť aj z nových autobusov prímestskej dopravy. "Spĺňajú kritériá kvality poskytovaných služieb v oblasti cestovania. Tými sú bezpečnosť, kvalita a komfort prepravy cestujúcich, ako aj pozitívny dopad na životné prostredie. Všetky nové autobusy sú vybavené klimatizáciou, WiFi, info-tabuľami, bezpečnostnými prvkami a GPS," uviedol Baška.

V kraji jazdia nové moderné autobusy

Ľudia sa už dočkali prvého úseku rýchlostnej cesty R2, čo je obchvat Bánoviec nad Bebravou od Ruskoviec po Pravotice. V príprave výstavby sa naďalej pokračuje v úsekoch od Trenčína a v nasledujúcich rokoch sa na samotnej výstavbe R2 bude pokračovať. "V parlamente sme nastolili diskusiu o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde, kde chceme, aby štát mohol investovať viac financií do výstavby diaľnic a rýchlostných ciest vrátane cesty R2. V kraji máme dobré prepojenie z juhu na sever popri Váhu, ale vďaka odhlasovaniu ústavného zákona o uvoľnení dlhovej brzdy v NR SR, by sme mohli zrealizovať výstavbu veľmi potrebnej rýchlostnej cesty R2 v úsekoch od diaľnice D1 popri Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehote, cez Dolné Vestenice, Nováky, Handlovú až do Žiaru nad Hronom. Doprava po nej bude bezpečnejšou a komfortnejšou spojkou medzi regiónom hornej Nitry a krajským mestom Trenčín a celým Považím a prinesie ďalšie tak potrebné investície do regiónu hornej Nitry," rozhovoril sa na dôležitú tému Baška, ktorý je zároveň poslancom NR SR.

Vodiči prvýkrát prešli novým úsekom rýchlostnej cesty R2

TSK počíta aj s vybudovaním cyklotrasy popri rieke Nitra, rovnako ako sa začala budovať Vážska cyklotrasa popri Váhu. "To by mali byť dve hlavné tepny cyklotrás v našom kraji. V niektorom úseku by sme ich radi spojili a vytvorili tak H-čko," uviedol Baška.

Kraj zaviedol od začiatku marca aj novú sociálnu službu priamo v CSS Domino v Prievidzi. Za prvý polrok poskytla Služba včasnej intervencie pomoc 10 rodinám. "Ide o službu, ktorá poskytuje komplexné poradenstvo a podporu rodinám s deťmi do 7. roku života so zdravotným znevýhodnením. Ročne sa na Slovensku narodí približne 2000 detí so zdravotným postihnutím. Je to služba určená pre zdravotne postihnuté deti do 7 rokov a ich rodiny. Sociálni pracovníci, pedagógovia, psychológovia a rehabilitační pracovníci majú za úlohu zabezpečiť diagnostiku, poradenstvo, fyzioterapiu, ako aj sociálnu rehabilitáciu dieťaťa i rodiny," prezradil Baška.

TSK spustil službu včasnej intervencie

Služba včasnej intervencie v CSS Domino za prvý polrok poskytla pomoc desiatim rodinám

 

 

 

 

Fotogaléria

Video

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241