Váš ŽUPAN

Končilo sa pri pamätníku SNP. Do nemocnice pôjdu ďalšie investície, cesta do Domaniže prejde opravou

Na festivale Pohoda s dcérou
24. etapa - Domanižansko-Manínska (56,8km) 1

1. Malé Lednice, 2. Domaniža, 3. Počarová, 4. Prečín, 5. Bodiná, 6. Považská Teplá - mestská časť Považskej Bystrice, 7. Záskalie,8. Kostolec, 9. Vrchteplá, 10.Plevník Drienové, 11. Považská Bystrica

V nohách stovky kilometrov, no do predposlednej etapy v rámci Tour de Baška nastupovali všetci cyklisti vrátane predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku v dobrej nálade. "Už sa nám to kráti," usmieval sa kandidát na župana vo voľbách, ktoré sa uskutočnia 4. novembra. So svojim tímom štartoval v Malých Ledniciach a končil v Považskej Bystrici, kde sa kládli vence k pamätníku SNP.

Predposlednej 24. etapy sa zúčastnil rekordný počet cyklistov. Štartovalo sa pred Kultúrnym domom, kde sa Baška pozdravil so starostom obce i niekoľkými obyvateľmi. "Pamätník tu síce nemáme, ale budeme si pamätať, že ste tu boli," usmieval sa starosta Ján Hamar, ktorý požiadal o vybudovanie bezpečného priechodu pre chodcov na ceste II/517. "Dáme spraviť projektovú dokumentáciu a v budúcom roku by sa mohol vybudovať nasvietený priechod. Našim zámerom je zosúladiť technický stav vybraných priechodov pre chodcov na cestách II. a III. triedy na území kraja s platnou legislatívou Slovenskej republiky. V roku 2016 sa ich upravilo 55 za takmer 200 tisíc eur a v ďalšom období budeme v rekonštrukcii ďalších pokračovať," uviedol trenčiansky župan. Zároveň im cez obec vedie cesta III/0517, ktorá by si vyžiadala opravu. "Tam by sa hodilo aj odvodnenie," povedali Baškovi.

Kraj zvyšuje bezpečnosť chodcov na priechodoch

Spoločne s Baškom bicykloval po kraji aj kandidát na poslanca TSK František Matušík, ktorý je starostom Domaniže. A práve táto obec bola druhou zastávkou. Opäť tak nemohol chýbať na dvojkolesovom tátošovi. "Otec je súčasným poslancom TSK, a keď mi už on nevie pomôcť, tak búcham na dvere predsedovi," smial sa starosta Domaniže. S Jaroslavom Baškom, prednostom Okresného úradu v Považskej Bystrici Jozefom Smatanom a podpredsedom TSK Richardom Takáčom otvárali zrekonštruované zdravotné stredisko. "Robili sme si to svojpomocne, aby nás prestavba vyšla čo najmenej. Ďakujem všetkým za pomoc, vrátane župana, ktorý nám pomohol získať finančné prostriedky na rekonštrukciu," uviedol starosta Matušík. Následne sa pelotón presunul do parku, kde kládli vence a kvety k pamätníku SNP.

Z hlavnej cesty II/517, ktorú čaká postupne rozsiahla rekonštrukcia si cyklisti odbočili do Počarovej. Bašku a spol. vítali traja mladí heligonkári. "Chalani, kam chodíte do školy?" pýtal sa predseda TSK. "Na strojnícku do Považskej Bystrice," odpovedali. "Dobrý výber, učebné a študijné odbory na tejto škole sú teraz žiadané na trhu práce. Nemusíte sa báť, že nebudete mať robotu. V pondelok sa vidíme, budem u vás otvárať školský rok," poznamenal Baška. Starosta ešte požiadal o opravu 600 m úseku cesty od otočiska autobusov po horný koniec. "Tam som ešte nikdy nebol. Musím sa tade previesť, ale ak je v zlom stave, určite ju dáme opraviť. Tento rok sme vyčlenili na rekonštrukcie ciest 2. a 3. triedy rekordnú čiastku 5 miliónov eur a v ďalšom roku to chceme ešte navýšiť," prezradil župan.

Do opráv ciest ide najviac peňazí v histórii župy

V Prečíne vítali pelotón folkloristi z Občianskeho združenia Limbora. "Sme vám aj finančne pomohli," povedal Baška za čo, mu Prečínčania poďakovali. Obyvatelia v súčinnosti so starostami okolitých obcí spísali petíciu, aby modré autobusy, ktoré podporuje finančne aj TSK zastavovali v Považskej Bystrici pri nemocnici. "Inak musíme ísť peši aj kilometer," povedali v Prečíne. Baška prisľúbil, že uskutoční rokovanie s Mestom Považská Bystrica, aby mohli zastavovať na mestskej zastávke. Zároveň župan potvrdil, že v pláne je rekonštrukcia ciest do Zemianskej Závady či Bodinej. "Smerom na Závadu utrhlo cestu, je v havarijnom stave," referoval starosta.

Vzápätí si baškovci odskočili do Bodinej, kde predseda TSK zaspomínal na vojenské časy. "Odtiaľto pochádzal môj veliteľ," hovoril Baška. Ľudí trápi breh v hornej časti obce pri autobusovej zastávke. "Dám si to do poznámky a naši ľudia sa na to prídu pozrieť," povedal trenčiansky župan.

Následne sa znova cez Prečín a Považskú Bystricu cyklisti presunuli do Považskej Teplej, ktorá je mestskou časťou okresného mesta. Domácich trápila chýbajúca kanalizácia. "Budem s primátorom Karolom Janasom, spýtam sa ho na možné riešenia. Možno by bolo riešením odkanalizovať celú Manínsku Tiesňavu," zamyslel sa Baška. V Považskej Teplej sa v tomto roku plánuje opraviť 600 m úsek cesty za takmer 60 tisíc eur. Prírodnou scenériou Manínskej Tiesňavy sa baškovci presunuli do Záskalia, kde si Baška zahádzal v hádzaní loptičakmi na terč a zaspievali mu text pesničky od neznámeho autora (v tomto prípade pána starostu:-) na melódiu piesne Tá Bystrická nemocnica. "Na severe Trenčín kraja, malý kúsok zeme je, prírodou je o-a-obdarený, Záskalie sa menuje... Pelotónu, pozrime sa, Jaro Baška kraľuje, za predsedu na-a-našej župy vo voľbách kandiduje. Dotáciám sa nádejame, aj hlasy Ti chceme dať, nech sa naša ma-a-malá obec, spolu s krajom rozvíja..."

Do Kostolca museli cyklisti vyjsť riadny kopec. "Pekne ste to dali," hovorili domáci, ktorí by radi uvítali, aby autobus na znamenie zastavoval na rázcestí pri Dolnom Kostolci. "V tom nevidím najmenší problém. Predložíme to ako požiadavku SAD Trenčín," povedal Baška, ktorý následne trielil do Vrchteplej, kde sa konalo kultúrne podujatie Spomienky na minulosť. Starostovi na pódiu odovzdal dotáciu 500 eur. "Som rád, že sa takéto spomienkové akcie na SNP v našom kraji pravidelne stretávajú s veľkou popularitou u ľudí," povedal Baška.

To, naňho i ostatných ešte čakal aj kopec do Plevníka-Drienového, kde prebiehajú rekonštrukčné práce na ceste 3. triedy III/1960 pod správou TSK. Práve v katastri obce by mala končiť Vážska cyklotrasa prechádzajúca cez Trenčiansky kraj. "U vás pôjde o posledný úsek od Považskej Bystrice po hranicu so Žilinským samosprávnym krajom. Ide o dĺžku 10,4 km. "Je spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie, prebieha územné konanie, ktoré by malo byť právoplatné v septembri, ďalej inžinierska činnosť a tiež proces majetkovo-právneho vysporiadania," uviedol Baška. Len doplňme, že považskobystrickým okresom bude prechádzať aj ďalšia etapa Vážskej cyklotrasy v úseku Nosická priehrada - Považská Bystrica, železničná stanica.

Prvý úsek Vážskej cyklotrasy už v novembri

Prehľad cyklotrás

Etapu končil pelotón v Považskej Bystrici. TSK v okresnom meste spravuje Centrum sociálnych služieb Bystričan, kde sa v posledných rokoch prerábali osobné výťahy a vybudovala sa bezbariérová kúpeľňa. V závere dňa Baška a primátor Považskej Bystrice a poslanec TSK Karol Janas položili veniec a kvety pri pamätníku SNP.

Nosnou témou v považskobystrickom okrese bola Nemocnica s poliklinikou. "Opakujem to všade a poviem to znova. Kým ja budem županom, tak nikdy ani jednu z troch našich nemocníc, vrátane považskobystrickej, nepredáme. V minulosti boli predané niektoré nemocnice v kraji ako v Handlovej či Bánovciach a noví vlastníci všetky pre nich finančne nevýhodné oddelenia porušili. Odráža sa to potom v kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti v kraji. Máme najmenej lôžok na obyvateľa v kraji a nikdy nedovolím, aby sme takýmto spôsobom prišli o ďalšie lôžka", vyhlásil Baška. "Investujeme do nemocnice v Považskej Bystrici. Tento rok je to viac ako 1,5 milióna eur. V pláne je rekonštrukcia kuchyne či jedálne a myslím si, že ľudia, ktorí tieto služby využívajú si to zaslúžia. Je to jediná nemocnica v kraji, ktorá má urgentný príjem. Zrekonštruovali sme aj ORL oddelenie s operačnými sálami a zmodernizovali sme výťahy," doplnil predseda TSK.

Moderný urgentný príjem v NsP Považská Bystrica

Do považskobystrickej nemocnice sa za tri roky preinvestovalo 3,3 milióna eur

Investície do zdravotníctva zostávajú naďalej jednou z priorít súčasného župana, ktorý sa opätovne uchádza o post predsedu TSK. "Zdravie je prvoradé a podľa toho sa aj správame. Veľké finančné prostriedky pôjdu do zdravotníctva aj v ďalšom volebnom období. V Považskej Bystrici chceme urobiť úplne nové gynekologicko-pôrodnické oddelenie, ktoré je takmer také isté ako v roku 1975, keď som sa tam narodil. Z niekdajšieho kožného oddelenia na prízemí vybudujeme nové geriatrické oddelenie. Budúci rok rozšírime aj ARO a JIS," uviedol Baška. "Chcem poďakovať riaditeľovi Igorovi Steinerovi. Je to človek na správnom mieste, ktorý sa o nemocnicu vzorne stará," doplnil.

Ľudí trápi aj problém s objednávaním u lekárov. "Musíme skoro vstávať a ani nevieme, či sa dostaneme na rad," sťažovali sa občania. "Spoločne so Žilinským samosprávnym krajom sme jediní, kto zaviedol objednávanie cez internet. Prostredníctvom webstránky www.objednatvysetrenie.sk si môžete vyhľadať ambulanciu a objednať sa. Termín vám potvrdia esemeskou. Je to bezplatné pre lekárov i pacientov. Žiaľ, nemáme zatiaľ páky na to, aby to používali všetci lekári, ale robíme potrebné kroky, aby to mali povinné," povedal o novinke Baška.

www.objednatvysetrenie.sk

TSK tento rok investuje najviac peňazí do opráv ciest 2. a 3. triedy vo svojej histórii. "Je to päť miliónov eur, ktoré sme si dokázali počas štyroch rokov našetriť," povedal trenčiansky župan, ktorý má radosť z toho, že kraj bol úspešný v štyroch projektoch na rekonštrukciu ciest 2. triedy z eurofondov v celkovej výške 17,5 mil. EUR. "U vás sa to týka cesty II/517 z Považskej Bystrice do Domaniže a hranicu krajov. V prvej etape pôjde o takmer štvorkilometrový mestský úsek vrátane rekonštrukcie mosta Orlové. V ďalších etapách by malo ísť o rekonštrukciu cesty cez Prečín až po Domanižu," prezradil Baška.

Orlovský most a cestu z Považskej Bystrice do Domaniže čaká rekonštrukcia

Kraj investoval nemalé finančné prostriedky aj do stredného školstva. V považskobystrickom okrese šlo najmä o Strednú odbornú školu strojnícku a Strednú odbornú školu (bývalú stavebku). "TSK je lídrom na Slovensku v oblasti duálneho vzdelávania. Máme za prvé dva roky fungovania viac ako 300 žiakov, ktorý sa na stredných odborných školách učia pre konkrétnych zamestnávateľov. Tretiaci si vedia zarobiť mesačne pekné peniaze a nemusia hľadať rôzne brigády cez leto. Som rád, že takýmto spôsobom pripravujeme študentov do života," uviedol trenčiansky župan a dodal: "Do rekonštrukcie všetkých štyroch škôl v Považskej Bystrici, budovania zázemia a zlepšenia vyučovania sme investovali nemalé finančné prostriedky. Verím, že to školám pomôže."

Fotogaléria

Video

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241