Váš ŽUPAN

Od Handlovej po Cigeľ. Nemocnica v Bojniciach bude moderná a špičková

Na festivale Pohoda s dcérou
23. etapa - PRIEVIDZSKÁ

1. Handlová, 2. Ráztočno, 3. Jalovec, 4. Chrenovec-Brusno, 5. Lipník, 6. Malá Čausa, 7. Veľká Čausa, 8. Prievidza, 9. Bojnice, 10. Opatovce nad Nitrou,11. Kocurany, 12. Koš, 13. Sebedražie, 14. Cigeľ

S prichádzajúcim koncom prázdnin už pomaly končí aj letná Tour de Baška. Do splnenia misie, teda navštívenia všetkých 276 miest a obcí trenčianskeho kraja zostávajú už len dve etapy. Štvrtok končil Jaroslav Baška v Prievidzskom okrese a v ňom aj v piatok začínal. Konkrétne v Handlovej a večer už zapaľoval vatru na kopci v obci Cigeľ. Ľudia však boli zvedaví na aktuálny stav v Nemocnici s poliklinikou v Bojniciach, ale zaujímali sa aj o stredné školy či cesty.

V Handlovej prijal župana vo svojej kancelárii primátor mesta Rudolf Podoba. Hlavnou témou boli bane a ich budúcnosť. "Nemôžeme dovoliť, aby tisícky ľudí prišlo o prácu a z Hornej Nitry sa stala hladová dolina. Nie je riešením naložiť baníkov do vlakov a voziť ich za prácou do automobilky v Nitre. Spoločne s vládou musíme robiť také opatrenia, aby tu ľudia mali prácu a zostávali žiť doma," povedal jasne Jaroslav Baška, ktorý si v Handlovej pravidelne uctieva pamiatku zosnulých baníkov.

Župan si uctil pamiatku zosnulých baníkov

K pamätníku baníkov kládli biele ruže

Opäť rozkvitli biele ruže

TSK má vo svojej správe v Handlovej aj Strednú odbornú školu, do ktorej tiež investuje peniaze. Najviac ich bolo v roku 2016, keď sa spravila sanácia zosuvu pôdy v areáli školy.

Memorandum podpísalo rekordný počet podnikateľov

Vzápätí sa župan so svojim tímom vybrali na návštevu obcí v Handlovskej doline. Ráztočno, Jalovec, Chrenovec-Brusno, Lipník, Malá Čausa i Veľká Čausa prekonali v roku 2010 ťažké obdobie, keď zápasili s povodňami. "Vidím, že ste aj z eurofondov zrevitalizovali centrá v obciach. Snáď sa už taká živelná pohroma nebude nikdy opakovať," uviedol Baška. Spomenuté obce však trápi problém s chýbajúcim očným lekárom v Handlovej. "Celkovo je na Slovensku problém s nedostatkom lekárov, aj špecialistov, hlavne v zdravotných strediskách, nie nemocniciach. Keby som vedel, tak idem študovať za doktora," povedal Baška. V Ráztočne by privítali aj lepšie spojenie modrých autobusov SAD Prievidza k rýchlikom. "Tomu vieme napomôcť. Budeme mať sedenie s SAD, tak im predložíme navrhované zmeny. Treba mi to poslať na úrad TSK," vyhlásil trenčiansky župan.

Už v Jalovci prišlo prvé meškanie. "Už som o štyri roky starší. Pribudli aj šediny. Ľudia sa ma niekedy pýtajú, prečo nosím prilbu na bruchu a nie na hlave," usmial sa Baška, čím narážal na to, že by mohol zhodiť aj nejaké kilečko. "Vyzeráte výborne," kontrovali obyvateľky Jalovca.

V Chrenovci-Brusne vítala sprievod Folklórna skupina Hájiček. TSK im tento rok finančne prispel na nákup krojov. Vo svojom repertoári využívajú aj krásne trombity. Vydať z neho nejaký tón sa pokúsil aj župan, no nepodarilo sa mu to. "Nechám to radšej na profíkov. Vám to ide vynikajúco," povedal. V Lipníku čakali pelotón starosta aj občania v miestnom pohostinstve. "Prepáčte, že máme časový sklz. Dajte si teda jedno kolo na mňa," povedal chlapom Baška.

V Malej Čause čakal Bašku starosta v centre obce. Akurát ľudia postávali na autobusovej zastávke. "Čakáte na mňa či na autobus? pýtal sa Baška. "Na oboje," odvetili. "Zaradíme do plánu opráv aj úsek od Obecného úradu po futbalové ihrisko," vyhlásil Baška.

Vo Veľkej Čause sú bez starostu, voľby budú mať v októbri. "Držím palce, aby ste si dobre vybrali," uviedol trenčiansky župan. V roku 2015 sa opravil 1 km úsek cesty za 103 -tisíc eur.

V okresnom meste Prievidza sa zastavil Baška spoločne s podpredsedom TSK Richardom Takáčom na "inšpekcii" na Gymnáziu V. B. Nedožerského. Počas letných prázdnin prebiehala výmena okien. Práce už finišujú. "Všetko prebehlo bez komplikácií. Sme pripravení na začiatok školského roka," povedali zamestnanci školy. Za posledné tri roky na škole pribudlo aj multifunkčné ihrisko, vybudovali sa prírodovedné laboratóriá, urobila sa rekonštrukcia tepelného hospodárstva. A ešte sa plánuje aj vyregulovanie systému ústredného kúrenia. "Snažíme sa vytvoriť také podmienky, aby sa zamestnanci i žiaci cítili komfortne," skonštatoval Baška na škole, ktorá má takmer tisícku študentov.

Predseda TSK otváral školský rok

TSK investoval aj do iných škôl v Prievidzi - Stredná odborná škola obchodu a služieb, či Stredná odborná škola T. Vansovej. Obchodná akadémia bola úspešná v získaní projektu z eurofondov za 600 tis. Eur.

Na hornej Nitre pribudli dve nové športoviská

Gastrodni študentov a pedagógov

V roku 2016 sa zrealizovali v Prievidzi 4 priechody pre chodcov v rámci projektu "Realizácia bezpečnostných prvkov na cestách II. a III. triedy". Opravil sa tiež 500 m úsek cesty v Prievidzi a tiež 1,7 km úsek cesty z Prievidze do Cigľa. "V tomto roku investujeme najviac finančných prostriedkov do opráv ciest 2. a 3. triedy, spolu 5 mil. Eur, z toho 1,2 mil. Eur v okrese Prievidza," povedal Baška.

V Bojniciach si pre predsedu TSK Jaroslava Bašku i jeho podpredsedu Richarda Takáča pripravili zaujímavý program. Privítali ich sokoliari a následne si dali preteky na chodúľoch. Počas trasy si museli aj vyraziť vlastnú mincu. "Ešteže sa to zaobišlo bez ujmy," hovoril Baška. Nielen ľudí v Bojniciach, ale aj celý región hornej Nitry trápi stav bojnickej nemocnice. "Kým budem županom, nikdy nedovolím predaj žiadnej našej nemocnice," opakovane vyhlásil Baška. „Na čo by sme investovali toľké peniaze do jej dobudovania a modernizácie? Snažíme sa, aby táto spádová oblasť s 200 000 ľuďmi mala po dlhých rokoch zabezpečenú komplexnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Po dokončení to bude moderná a špičková nemocnica. Dobudujeme 9 nových operačných sál s prístrojovou technikou, centrálnu JISku, lôžkové oddelenia a prvotne ich vybavíme. Tento rok navyše pribudne nové CT pracovisko za 1 milión Eur. V roku 2017 sa v prievidzskej nemocnici preinvestuje viac ako 12 miliónov eur,“ pripomenul Baška. Zároveň dodal, že okrem rozšírenia lôžkových kapacít oddelení zameraných na akútnu zdravotnú starostlivosť  ako OAIM a JIS interného oddelenia, kraj plánuje v najbližších piatich rokoch vybudovanie nového urgentného príjmu a novej verejnej lekárne.

Práce v bojnickej nemocnici idú podľa plánu

Bojnická nemocnica bude mať nové "cétečko"

Nové operačné sály

S primátorom Bojníc Františkom Támom si mal Baška čo povedať. Okrem vysokej investície do nemocnice, TSK prispel aj na rekonštrukciu ciest, ktoré sú v správe kraja. "Spravilo sa 500 m z Bojníc do kempingu a tiež 270 m úsek do Kanianky," uviedol Baška. V Bojniciach sa vybudovalo 5 bezpečných priechodov pre chodcov.

Budujú sa nové bezpečné priechody pre chodcov

Pri príležitosti 73. výročia SNP a kladenia kytíc pri pomníku hrdinov v Opatovciach nad Nitrou požiadala o takýto priechod aj starostka Opatoviec nad Nitrou. "Považujte za vybavené," vyhlásil Baška. "Upravili sme 55 priechodov a v pláne máme aj ďalších vyše 400," doplnil.

V Kocuranoch sa Baška podpísal do obecných kroník, Dobrovoľnému hasičskému zboru venoval publikácie, ktoré vydal TSK. Cestou sa zastavil pozrieť doma aj starostu Vojtecha Čičmanca, ktorému zaželal skoré uzdravenie. V Koši sa stretnutie konalo v areáli futbalového štadióna. Baška sa chopil mikrofónu ako skúsený športový komentátor. "Vitajte na futbalovom zápase..." Viacerých tak rozosmial, ale potom už hovoril vážnejším tónom. Starosta Sebedražia je na dovolenke, na ihrisku v obci sa Baška pozdravil so správcom a trielil do Cigľa, kde spoločne so starostom Štefanom Mjartanom zapaľovali snáď najväčšiu vatru v trenčianskom kraji pri príležitosti 73. výročia SNP. "Hasiči, dúfam, že to máte pod kontrolou," poznamenal Baška.

Obyvateľov regiónu trápilo aj spojenie Považia s hornou Nitrou. "V parlamente sme nastolili diskusiu o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde, kde chceme, aby štát mohol investovať viac financií do rýchlostných ciest a diaľnic. V kraji máme dobré prepojenie z juhu na sever popri Váhu, ale vďaka odhlasovaniu ústavného zákona o uvoľnení dlhovej brzdy v NR SR, by sme mohli zrealizovať výstavbu veľmi potrebnej rýchlostnej cesty R2 v úsekoch od diaľnice D1 popri Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehote, cez Dolné Vestenice, Nováky, Handlovú až do Žiaru nad Hronom. Doprava po nej bude bezpečnejšou a komfortnejšou spojkou medzi regiónom hornej Nitry a krajským mestom Trenčín, celým Považím a prinesie nové pracovné miesta," rozhovoril sa na dôležitú tému Baška, ktorý je zároveň poslancom NR SR. "Rýchlostná cesta bude mať dopad nielen na kvalitu cestovania ľudí, ale aj kvalitu života v obciach v blízkosti preťažených ciest I. triedy a konkurencieschopnosť a hospodársky rast. S jej vybudovaním môžeme prilákať na hornú Nitru viac investorov, čím by sme udržali v regióne obyvateľov, aby nemuseli za prácou dochádzať do Bratislavy alebo zahraničia," uviedol trenčiansky župan.

Rýchlostná cesta R2 má prvý úsek

Horná Nitra sa dočkala po niekoľkých desaťročiach aj rekonštrukcie cesty I/50 (I/9) z Novák cez Prievidzu do Handlovej. "Prechádzala svojou najväčšou rekonštrukciou s dôležitým cieľom, aby bola bezpečnejšia. Investícia bola za viac ako 35 miliónov eur a uskutočnila sa za rekordných 226 dní," uzavrel Baška.

Nová cesta z Novák do Handlovej

Fotogaléria

Video

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241