2. etapa - TEPLICKO - SÚČANSKÁ (56,3 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška - 2. etapa
Na pretrase cesty, v očakávaní aj cyklotrasa

Po úvodnej etape na Sviatok sv. Cyrila a Metoda pokračovala v piatok (7.7.2017) Tour de Baška druhou etapou so štartom v Dolnej Porube a cieľom v Drietome. Napriek daždivému počasiu pelotón dávku zvládol a ľudia mohli s predsedom TSK Jaroslavom Baškom diskutovať na rôzne témy. Dominantné boli cesty, ale aj cyklotrasy, zdravotníctvo či školstvo.

Poďme po poriadku. Podporovatelia Jaroslava Bašku v opätovnej kandidatúre na trenčianskeho župana sa už pred deviatou ráno stretli v Dolnej Porube. Napriek tomu, že sa nad obcou so 791 obyvateľmi zatiahli mraky, odhodlanie pelotónu nezahnali. Bašku a spol. privítal starosta Miroslav Kopčan, ktorý sa poďakoval za podporu TSK pri nedávnej súťaži vo varení guláša.
Víkend v regiónoch sa niesol v znamení súťaženia o najlepší guláš

MLADÍ PONÚKLI HIT OD TÁSLERA

Napriek tomu, že si už školáci užívajú prázdniny, pripravili originálny program, ktorý zaujal i zabavil. Mal tiež edukatívny nádych, keď Jaroslava Bašku poučili o novom spôsobe jazdy na dvoch kolesách. „Konečne som sa naučil bicyklovať," zakontroval župan.

Žiaci materskej a základnej školy zaspievali županovi hit od skupiny IMT Smile Cesty II. triedy. „Veru, dobre a trefne ste spievali. Spomínate aj cestu II/517. Síce to nie je cesta blízko vašej obce, ale pri Považskej Bystrici, no spadá do kompetencie župy. Je to jedna z tých, na ktoré sme dostali dotácie z eurofondov a čaká ju rekonštrukcia," prezradil Baška a dodal: „Okrem nej máme schválené ďalšie tri projekty na obnovu ciest v našom kraji. Jednou z nich je aj tá neďaleko od vás z Trenčianskej Teplej až do Dežeríc.“ V Dolnej Porube sa pred dvoma rokmi dočkali tiež vynoveného značenia zelenej cyklotrasy, ktorá vedie cez Homôlku.

PIRÁTSKE VLAJKY

Vytrvalý dážď spôsobil časový sklz hneď v úvode 2. etapy, a tak pelotón zvolil na presun do susedného Omšenia namiesto šliapania do pedálov elektromobily. Župana z pódia vyzerali miestne folkloristky. Obyvatelia tejto dediny sa dočkali novej kanalizácie a v rámci nej bola uskutočnená rekonštrukcia obecnej cesty. „Išlo o dĺžku 1,3 km a na jeden jazdný pruh bol položený nový koberec. Celkové náklady predstavovali sumu 105 tisíc eur," uviedol Baška, ktorého starosta Omšenia Alojz Marček pozval na oslavy 685. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Chýr o návšteve trenčianskeho župana sa rýchlo rozšíril a pozdraviť ho na námestie prišli mládežníci z denného tábora. Od župana dostali sladkú odmenu a na oplátku mu darovali pirátske vlajky, s ktorými odfrčal už na svojom dvojkolesovom tátošovi do Trenčianskych Teplíc.

OBNOVENÁ ŽELEZNICA LÁKA

V kúpeľnom mestečku Baškovcov vítal lejak. Nielen domáci, ale aj turisti môžu v Trenčianskych Tepliciach využívať električku z Trenčianskej Teplej, na ktorej obnove sa podieľala v rokoch 2015 a 2016 aj trenčianska župa. „Každoročná prevádzka stojí kraj 25 tisíc eur, ale nie sú to peniaze vyhodené do luftu. V roku 2016 previezla viac ako 13 tisíc osôb, čo je super číslo," vyratúval Baška v debate s viceprimátorkou Monikou Pšenčíkovou. Aj toto mestečko sa môže tešiť z obnovy cesty. „Minulý rok sme investovali 140 tisíc eur do cesty III/5161 v dĺžke 1,1 km a plánovaná je rekonštrukcia cesty II/516 z Trenčianskej Teplej cez Machnáč až do Dežeríc, ktorá bude financovaná z eurofondov," uviedol Baška. Organizátori kultúrnych podujatí v Trenčianskych Tepliciach dostali v posledných troch rokoch finančné dotácie od TSK vo výške 12 700 eur.

Kým sa počasie umúdrilo, Baška zavítal do kancelárie riaditeľa Kúpeľov Trenčianske Teplice Michala Vojtáša. Odovzdal mu šek v hodnote 1 000 eur ako podporu TSK na Hudobné leto a dostal knižnú publikáciu o slovenských kúpeľoch.

Rekonštrukcia cesty č. II/516 Trenčianska Teplá - Dežerice, 1. a 2. ETAPA
Koľajnice Trenčianskej elektrickej železnice medzi Trenčianskou Teplou a Teplicami ožijú aj tento rok. Opäť s podporou TSK.

RIEŠENIE PRE „TÉČKO“ I NOVÁ CESTA

Krátko popoludní pristavil župan aj so svojim tímom bicykle v Trenčianskej Teplej. Aj on sa zdržal na problémovej "téčkovej" križovatke pri výjazde z Trenčianskych Teplíc. „Viem, že súčasný stav križovatky trápi mnohých občanov. Spoločne s vašim starostom Milanom Berecom sme vyvinuli veľké úsilie, aby prišlo k jej rekonštrukcii. Pre električkovú trať tam ale nemôže byť kruhový objazd, tak sme navrhli zriadenie dynamicky riadenej svetelnej križovatky. Rekonštrukciu už musí vykonať Slovenská správa ciest, pretože križovatka nespadá pod TSK," povedal Baška.

Ľady sa možno pohnú, keď trenčianska župa prerobí frekventovanú cestu II/516. „Máme schválený projekt na rekonštrukciu cesty od problémovej križovatky až do Dežeríc. Uskutoční sa to vo viacerých etapách. Rozpočet je vo výške takmer 5 miliónov eur," pokračoval Baška, ktorého pri ľudových piesňach vytancovali folkloristky. „A ktorú pieseň máte, pán župan, najradšej?" doletela otázka z pléna. „Ja mám rád všetky, ale dajte Na trenčianskom moste."

DOSTANÚ PRIECHOD I CYKLOTRASU

Baškovci následne znovu museli zabrať do pedálov, v Zamarovciach ich čakali otázky týkajúce sa absencie všeobecného lekára pre dospelých. Domáci za ním dochádzajú do Trenčína. „S lekármi je problém takmer všade v kraji , a nielen našom. Keby som vedel, tak by som šiel študovať radšej za lekára," zavtipkoval Baška a potom už vážne doplnil: „Súčasní lekári dávno prekročili dôchodkový vek. V našich troch nemocniciach plus v štátnej fakultnej v Trenčíne vychovávame vďaka rezidentskému programu našich lekárov. Takto vieme pomôcť a z pohľadu kompetencií TSK aj s dopravou. Na poslednom krajskom zastupiteľstve sme schválili dohodu s SAD Trenčín. Niektoré naše spoje, teda modré autobusy, budú zastavovať aj na takých miestach, aby ani pacienti nemuseli na ceste za lekárom prestupovať."

Zamarovčania sa môžu tešiť na novú a doslova cyklotrasu. Povedie cez ich obec z Trenčianskeho hradu až do Nemšovej. „Ide o projekt Na bicykli po stopách histórie. Výstavba bude financovaná z eurofondov za viac ako 3 milióny eur. Cieľom je spojiť cyklotrasou dva hrady - Trenčiansky a Brumov Bylnice. Aktuálne sa píše návrh na stavebné povolenie, realizujesa verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. S tou by sa mohlo začať koncom tohto leta," prezradil Baška. Len doplňme, že úsek bude dlhý 11,4 km, jeho súčasťou sú dve lávky a cyklotrasa bude oddelená od chodcov i áut.

Priamo v obci by sa na jeseň mal vybudovať priechod pre chodcov s osvetlením. „Chceme investovať do bezpečnosti chodcov," uviedol trenčiansky župan. Starosta Zamaroviec Stanislav Červeňan potvrdil, že sa uchádzajú o dotáciu pre tento účel. Dokumentáciu už odovzdali a podľa slov župana začnú s realizáciou priechodov tento rok.
XXV. zasadnutie Zastupiteľstva TSK: Prvé špecializované autistické centrum v kraji sa stáva realitou, zefektívňuje sa autobusová doprava i bezpečnosť chodcov
Na bicykli po stopách histórie: Nemšová – Trenčín

ZVEĽADIA PÚTNICKÉ MIESTO

V druhej etape baškovci naháňali aj čas. Kým prišiel župan do ďalšieho bodu programu, Skalky nad Váhom, zastavil sa pri najstaršom pútnickom mieste na Slovensku. „Dohodli sme sa s Biskupským úradom v Nitre, že tu vybudujeme obojsmerné zastávky pre autobusy s priechodom pre chodcov, aby sa zlepšila premávka," poznamenal priamo na mieste Baška. Na to sa spustil dolu kopcom, kde cyklistickú partiu pri Obecnom úrade čakal starosta Anton Horečný.

„Čo máte pokazený bicykel?" pýtali sa miestni chlapi župana. Ten sa im ospravedlnil, že ho zdržalo ranné nepríjemné počasie. „A už som aj o štyri roky starší, pribudli šediny i kilečká," argumentoval. Chlapci z dediny boli zvedaví, či Erik Baška, úspešný slovenský cyklista, je županov syn. "Nie, nie. Je to bratrancov syn," uviedol veci na pravú mieru Bašku. Domácich zaujala správa, že sa ide budovať cyklotrasa z Trenčianskeho hradu až do Nemšovej. „Vy ste tuším počúvali moju ženu!" vyhlásil postarší chlap. „Poslala ma sem, aby som zistil, či tá cyklotrasa naozaj bude," ozrejmil. Baška potvrdil, že manželka sa čoskoro dočká. „Ako prvé vybudujeme dve lávky a potom zvyšok. Napojí sa to aj na vážsku cyklotrasu o dĺžke 100 kilometrov, ktorú budeme budovať od Hornej Stredy až po Plevník," prezradil.
Na bicykli po stopách histórie: Nemšová – Trenčín
Važská cyklotrasa

ZRUŠIA ZRADNÚ ZÁKRUTU

„Baškovcov privítali v rámci druhej etapy ešte štyri obce. Popri tom museli absolvovať terénne najťažšie úseky, kde sa ukázalo, kto a ako sa na Tour pripravil aj po kondičnej stránke. „Tento kopec zvládneme," zhodli sa cyklisti hľadiac na horizont a Hrabovku. „Vydýcham sa a ideme sa rozprávať,“ zareagoval Baška na milé privítanie od starostky. Eva Mráziková poďakovala županovi za pomoc pri vyriešení problému s ostrou a úzkou zákrutou v obci na hlavnej ceste.

„S vašim predchodcom sme to neposunuli ďalej a vám sa to podarilo dať do pohybu. Dom, ktorý stál v zákrute, je majetkovo vysporiadaný a to je základ pre zlepšenie bezpečnosti v tomto úseku," povedal Baška. Obec čaká na stavebné povolenie, rekonštrukcia by mala vyjsť na 120 tisíc eur. „Máme na to vyčlenených 60 tisíc eur, ale skúsime nájsť ďalšie prostriedky, aby sa to čím skôr spravilo. Cesta bude určite bezpečnejšia ako teraz," ubezpečil domácich župan a doplnil: „Vidím, že už máte z nášho programu na zvýšenie bezpečnosti vybudovaný aj priechod pre chodcov s osvetlením."

Cyklistom v dresoch Tour de Baška dievčence v krojoch neoblomne núkali výborné makové a orechové rožky, vraj na energiu pre zvyšné kilometre. „A kam sa chystáte na strednú školu?" pýtal sa ich župan. „Na Strednú odbornú školu Jilemnického v Trenčíne," znela odpoveď starostkinej vnučky. „Dobrý výber. Majú novú telocvičňu, aj učebne. Je to jedna z najväčších škôl, ktorú spravujeme.“
Trenčianskemu „Jilemáku“ pribudli nové šatne, učebne aj zmodernizovaná telocvičňa. Župa doň investovala necelých 660 tis. €
XXV. zasadnutie Zastupiteľstva TSK: Prvé špecializované autistické centrum v kraji sa stáva realitou, zefektívňuje sa autobusová doprava i bezpečnosť chodcov

STAVEBNÝ RUCH I DUCH

„Do Dolnej Súče sa museli účastníci etapy preštrikovať pomedzi ťažké stavebné stroje. V obci sa totiž buduje kanalizácia. „Vidím, že tu máte čulý stavebný ruch. Vydržte ešte trocha a určite budete spokojní," rozhovoril sa Baška. Kým v blízkosti makali stavebníci, na pódiu hrali a spievali hudobníci, aby privítali prvého muža Trenčianskeho kraja. „Tento rok určite ukončíme práce," vyhlásil starosta Rudolf Pleva.

„Som rád, že v roku 2016 sme stihli zrekonštruovať aj cestu medzi Dolnou a Hornou Súčou. Ak budem naďalej županom, určite vám pomôžeme s pokládkou v polovičnom profile, aby neboli stopy po prácach na kanalizácii a cesta vyzerala tak, ako má," podal ruku Baška starostovi.

POSILY NA KANDIDÁTKE

Posledné kilometre Bašku a spol. smerovali do Hornej Súče a bolo jasné, že sa blíži koniec etapy. V obci vítal pelotón starosta Juraj Ondračka. „Teším sa, že starosta prijal ponuku a bude opätovne kandidovať do Zastupiteľstva TSK za okres Trenčín," povedal Baška, ktorý vyzdvihol jeho prácu na vybudovaní kanalizácii. „V tomto roku je ešte plánovaná oprava cesty III/1887 smerom na Krásny Dub v dĺžke 1,4 km. Počítame s nákladmi zhruba 90 tisíc eur," prezradil Jaroslav Baška.

Rovnako ako starosta Hornej Súče, na kandidátnej listine do zastupiteľstva TSK za okres Trenčín bude v tíme Jaroslava Bašku aj Jaroslav Mego, starosta obce Drietoma. Domáci "gazda" bol vyštafírovaný v obleku, lebo v obci oddával mladomanželov. „Poznám také povinnosti. Niekoľko svadieb som robil ešte v čase, keď som bol starostom u nás v Dohňanoch. Verím, že tie svadby vydržali a vydržia aj tie tvoje," povedal s úsmevom Baška. „Chodievam sem dosť často. Ste veľká obec a máte veľmi dobrého starostu," odkázal župan domácim. TSK v uplynulých rokoch výrazne podporila kultúru v obci. „Na nahrávky CD nosičov dychovej hudby Drietomanka sme dali 2200 eur, podporili sme tri roky po sebe aj Kopaničiarske slávnosti v Starom Hrozenkove sumou 3500 eur. Verím, že sa pri takýchto krásnych udalostiach vo vašej obci či v blízkosti budeme často stretávať," uzavrel Baška na záver etapy.
Dychová hudba Drietomanka oslavuje 150. narodeniny

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241