3. etapa – SVEREPSKO-PRUŽINSKÁ (36,9 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 3. etapa
Vynovuje sa nemocnica v Považskej Bystrici, cesty čaká nový šat

Tour de Baška vo štvrtok pokračovala treťou sverepsko-pružinskou etapou. Začala v obci Sverepec a končila v dedinke Sádočné. Medzi ľuďmi vo všetkých obciach dominovala otázka cestnej infraštruktúry, ale aj obnova Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici, ktorá sa stará o zdravie mnohých obyvateľov tohto regiónu.

Krátko pred desiatou hodinou sa pred kultúrnym domom vo Sverepci schádzali cyklisti, podporovatelia Jaroslava Bašku, súčasného trenčianskeho župana v jeho opätovnej kandidatúre. Starosta obce Maroš Ondráš privítal Bašku, ktorý Sverepec navštívil len niekoľko dní predtým na Dňoch obce. Domácich trápi najviac nespevnená časť cesty I/61 v dedine, ktorá vedie ponad potok. "Cesta I. triedy nespadá do našej pôsobnosti, ale chápem, že to ľudí u vás trápi. Verím, že všetky zainteresované strany nájdu riešenie a na danej ceste nedôjde k nejakej tragédii," uviedol Jaroslav Baška.

Druhou zastávkou boli Visolaje, kde dobrovoľných hasičov potešila správa o tom, že od ministra vnútra Roberta Kaliňáka dostanú nové auto s vozíkom a aj na rekonštrukciu požiarnej zbrojnice. "Chlapi, nejak ste sa rozrástli. Je vás viac a viac a to ma teší," pochválil hasičov Baška. Starostovia susedných obcí, z Visolaj Vincent Hrenák a zo Slopnej Štefan Hrenák ukázali županovi, kade by si vedeli predstaviť cyklotrasu. Slopná totiž vybudovala cestu mimo zastavaného územia obce, ktorá by sa dala spojiť práve s Visolajmi a cez Belušu sa napojiť na Vážsku cyklotrasu. "Vyzerá to dobre. Budúci rok by mala prejsť rekonštrukciou aj cesta v obci. Dúfam, že starosta bude so svojim projektom úspešný," poznamenal Baška.

DO CIEST SA INVESTUJE

V susednom Dolnom Lieskove zaujala trenčianskeho župana Babetta, na ktorú mu domáci pán dovolil aj vysadnúť. "Dobre si ju opatrujte, môj otec mal takmer rovnakú, dokonca aj farba sedí" odkázal Baška, ktorý si zaspomínal aj na návštevu pri príležitosti 90. výročia vzniku Dobrovoľného hasičského zboru minulý rok. "V roku 2017 je v pláne aj veľkoplošná oprava cesty III/1947 Dolný Lieskov - Pružina o dĺžke 500 metrov," prezradil predseda TSK.
V tomto roku plánuje Trenčianska župa opravy ciest za 5 mil. €. Ide o najvyššiu sumu v histórii existencie župy.

Dvadsaťčlenný pelotón sa následne lonom krásnej prírody presunul do Podskalia, kde im župan prisľúbil očistenie priekop popri ceste vedúcej do obce. To už v Ďurďovom na neho čakali nedočkaví ľudia pred kultúrnym domom. V jeho vnútri zaujali župana mnohé trofeje. "Viac pohárov ako obyvateľov," zaznelo z pléna. Všetko získali šikovní hasiči. Jeden z obyvateľov požiadal Bašku, či by sa mohol prihovoriť, aby autobusy zastavovali aj na inom mieste. "Nevidím v tom problém, aby tam zastavoval v prípade, že to nebude žiadna zachádzka," znela odpoveď župana.

Ľudia z obce sa dočkali v roku 2015 opravy 500 metrového úseku cesty Predhorie spojka za 46 tisíc eur, ktorú privítali aj ľudia z obcí Pružina, Čelkova Lehota a Sádočné. "Ešte by sme sa radi dočkali cesty od tábora po začiatok obce a tiež by sme privítali zvodidlá pri areáli hasičov," uviedol starosta obce Anton Ondrásky. Župan ich ubezpečil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby sa to podarilo čím skôr.

Následne už baškovci mierili do Pružiny, kde jeden z dvoch salašov v kraji je súčasťou Bačovej cesty. V roku 2016 sa ľudia z Pružiny dočkali rekonštrukcie dvojkilometrového úseku cesty Tŕstie - Pružina za 198 tisíc eur. "Radi by sme opravili aj cestu na hornom konci dediny," povedal starosta Michal Ušiak. "Tento úsek bude zaradený do opráv na nasledujúci rok," odpovedal Baška a vzápätí už myslel na náročný kopec do Čelkovej Lehoty. Jej obyvateľov i ľudí zo susedného Sádočného trápi kanalizácia. Síce ju majú vybudovanú, problém je s čističkou odpadových vôd v Domaniži, ktorá potrebuje silnú finančnú injekciu. Župan spoločne s kandidátom za poslanca TSK za okres Považská Bystrica Františkom Matušíkom, ktorý je starostom Domaniže prebrali možnosti financovania intenzifikácie ČOV spoločne so starostami Čelkovej Lehoty i Sádočného, aby sa ľudia funkčnej kanalizácie po rokoch čakania dočkali.
Na salaši v Pružine slávnostne otvorili tohtoročnú salašnícku sezónu

NEMOCNICA V POVAŽSKEJ BYSTRICI S NOVINKAMI

Všetkých obyvateľov navštívených obcí sa týka najmä téma Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici. "Keď som v roku 2013 nastúpil na post predsedu TSK, všetky tri naše nemocnice boli v katastrofálnom stave. Oddelenia a ďalšie časti vyzerali strašne zle. Investovali sme do nich nemalé finančné prostriedky. Dôležitý bol najmä urgentný príjem v Považskej Bystrici, ktorý rieši akútne zdravotné prípady. Prebrali sme časť pacientov aj z okresu Ilava a vtedy sa ukázal ako veľmi potrebný nielen pre púchovský či považskobystrický okres. Zrekonštruovali sme aj ORL oddelenie s operačnými sálami a zmodernizovali sme výťahy. Celkovo sme za tri roky na rozvoj NsP v Považskej Bystrici vynaložili čiastku presahujúcu 1,5 milióna eur," uviedol Jaroslav Baška. "Teraz je na rade rekonštrukcia kuchyne a jedálne vrátane príslušenstva. Interné oddelenie zažíva veľký nával, a tak z niekdajšieho kožného oddelenia na prízemí spravíme geriatrické oddelenie. Budúci rok rozšírime aj ARO a JIS," zvestoval dobré správy pre obyvateľov, ktorých sa to priamo dotýka.
Začalo sa s rekonštrukciou urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici

V považskobystrickej nemocnici sa narodil aj samotný Baška. "Odvtedy gynekologicko-pôrodnické oddelenie vyzerá rovnako. Aj to však je v našich plánoch a budúci rok by tam mala prebehnúť kompletná rekonštrukcia," poznamenal prvý muž trenčianskeho kraja. "Mali byť zrušené pohotovosti pre dospelých v okresoch Púchov, Ilava, Myjava a Bánovce nad Bebravou. Ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi som pri jeho návšteve župy hovoril, že bude problém, aby obyvatelia týchto okresov dostávali neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Napokon ministerstvo zdravotníctva zo svojho zámeru upustilo. Máme deväť okresov a v každom zostane zachovaná lekárska služba prvej pomoci," povedal Baška.
Nové výťahy aj kuchyňa, zrekonštruované oddelenia s moderným technologickým vybavením. V priebehu troch rokov kraj do považskobystrickej nemocnice investuje takmer 3,3 mil. €.

OPRAVÍ SA ORLOVSKÝ MOST

Okrem financií z rozpočtu TSK do ciest na jeho území budú prúdiť peniaze aj z eurofondov. "Vo vašej blízkosti sa to týka cesty II/517 z Považskej Bystrice do Domaniže, vrátane rekonštrukcie mosta Orlové. V prvej etape pôjde o takmer štvorkilometrový mestský úsek s bezpečnejším a kvalitnejším napojením na diaľnicu D1 s rekonštrukciou mosta Orlové. V ďalších etapách by malo ísť o rekonštrukciu cesty cez Prečín až po Domanižu," prezradil Baška jeden zo svojich plánov v prípade zvolenia do funkcie predsedu TSK na ďalších päť rokov.
Dobrá správa pre obyvateľov Považskej Bystrice: rekonštrukcia Orlovského mosta je naplánovaná na tento rok

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241