4. etapa – RUDNIANSKO-VESTENICKÁ (29,8 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 4. etapa
V prievidzskom okrese témou číslo jedna nemocnica v Bojniciach

V rámci Tour de Baška obehol na svojom bicykli trenčiansky župan Jaroslav Baška už obce a mestá v okresoch Trenčín, Púchov, Považská Bystrica a v piatok sa prvýkrát ocitol aj v okrese Prievidza. Na hornej Nitre rezonovala najmä otázka Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Práve tam totiž pred štartom 4. etapy bol Baška ráno na poklepaní základného kameňa výstavby nového CT pracoviska.

Svoju štvrtú etapovú púť odštartoval Jaroslav Baška so svojim tímom v Nevidzanoch, kde mu miestne foklóristky zaspievali hymnu obce. Následne župan spoločne s podpredsedom TSK Richardom Takáčom zablahoželali najstaršej obyvateľke v obci k 90. narodeninám, ktoré oslávila v máji. "Vyzeráte na sedemdesiat," hodil kompliment Baška. "A tak sa aj cítim," kontrovala s úsmevom čerstvá deväťdesiatnička.

Bašku na jeho cestách po kraji sprevádzajú aj dva stopercentné elektromobily. V obciach ho vítali občania, ktorí si v každej dedine pripravili krásny sprievodný program. V Liešťanoch musel prepíliť drevo, aby sa dostal do kultúrneho domu. K tomu mu pomohol aj podpredseda TSK Richard Takáč. "My to vieme, nebojte sa," odkázal Baška. Až keď sa im to podarilo, zbadal, že mali nachystanú aj motorovú pílu. "Vy ste nám neverili," zasmial sa župan. Napokon si piliny aj sám pozametal.

V Rudnianskej Lehote pelotón vítali chlebom a soľou a nádhernými domácimi piesňami. "Chceme zvýšiť bezpečie na cestách," uviedol Baška a vysvetlil projekt na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky na cestách 2. a 3. triedy. Miestni ho požiadali o pomoc pri rekonštrukcii materskej školy.

V susednom Nitrianskom Rudne mu najskôr hasiči prezentovali ukážku zásahu, starosta spoločne s farárom poďakovali za bezpečný priechod pre chodcov pri cintoríne i pri obecnom úrade z roku 2016. Hasiči zase oznámili, žeby radi zrepasovali tatrovku 815.

V Diviakoch nad Nitricou sa už v diaľke ozývali zvuky ľudových piesní. "Jarko, vitaj," povedala zakladateľka folklórneho súboru v obci. Tu sa tiež dočkali nového bezpečného priechodu pre chodcov s označením rovnako ako vo vedľajšej Diviackej Novej Vsi. Tam Baškovi a spol. zanôtili vlastný text na melódiu piesne Na Orave dobre. "Vítame župana Trenčianskeho kraja, aj celý pelotón, ej ktorý ho sprevádza. Predvolebnú kampaň práve začínate, buďte si vedomý, ej naše hlasy máte. Predvolebný program splniť práca ťažká, občas sa objaví, ej na čele aj vráska..."
Kraj začal s osádzaním bezpečnostných prvkov na priechodoch pre chodcov

Ako sa hovorí bič plieska na konci, tentoraz plieskal v Nitrianskych Sučanoch, kde mu okrem plieskania bičom hrali aj na fujare. Starosta je po operácii nohy. "Verím, že už budete v poriadku," zaželal prvému mužovi obce Baška. V neďalekej Nitrici starosta vyzdvihol spoluprácu s trenčianskym županom, vyslovil mu dôveru v ďalších voľbách a zaželal si, aby sa v podobnom zložení stretli opäť.

NEMOCNICA V BOJNICIACH S VYSOKÝMI DOTÁCIAMI

Témou vo všetkých obciach ktoré Baška navštívil vo 4. etape (Nevidzany, Liešťany, Rudnianska Lehota, Nitrianske Rudno, Diviaky nad Nitricou, Diviacka Nová Ves, Nitrianske Sučany, Nitrica, Horné Vestenice, Dolné Vestenice) rezonovala otázka Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. "Už ráno o ôsmej som bol v bojnickej nemocnici. Boli sme poklepať základný kameň nového CT pracoviska, ktoré bude stáť viac ako milión eur. Otvorené by malo byť niekedy v októbri alebo novembri a budú ho môcť využívať obyvatelia celej hornej Nitry," prezradil Jaroslav Baška. "Momentálne prebieha dostavba celého chirurgického pavilónu s deviatimi operačnými sálami, centrálnou JIS, ktorá bude stáť viac ako 8 miliónov eur. Celkovo sme mohli vďaka ušetreným peniazom do nemocnice v Bojniciach investovať len tento rok až 12 miliónov EUR " doplnil.
Vďaka miliónovej investícii pribudne v bojnickej nemocnici nové CT pracovisko a CT prístroj
Práce na rekonštrukcii monobloku a inžinierskych sietí v bojnickej nemocnici pokračujú podľa harmonogramu.

Na vynovené priestory bojnickej nemocnice sa môžu obyvatelia hornej Nitry tešiť aj v ďalších rokoch. Kraj plánuje do jej rekonštrukcie naďalej investovať nemalé finančné prostriedky. "Kým ja budem župan, ani jedna z troch našich nemocníc sa nebude predávať," zopakoval vždy Baška. "V zámeroch na ďalších päť rokov máme vybudovanie JIS interného oddelenia či oddelenie intenzívnej medicíny, vybudovanie nového urgentného príjmu, ale aj zriadenie a otvorenie novej verejnej lekárne," vyratúval župan na svojich potulkách okresom Prievidza. "Chcel by som poďakovať všetkým zamestnancom, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť v našich nemocniciach. Viem, že rovnako ako na celom Slovensku, tak aj u nás máme nedostatok lekárov. Tento problém sa snažíme vyriešiť vďaka rezidentskému programu, v ktorom si vychovávame vlastných doktorov," doplnil.
V bojnickej nemocnici budú operovať na nových moderných operačných sálach. Kraj našiel financie na dokončenie 13 rokov čakajúceho projektu

To, aby dostali ľudia z hornonitrianskeho regiónu adekvátnu zdravotnú starostlivosť stálo veľa úsilia. Aj vďaka poslancom za okres Prievidza sme našli dostatok finančných prostriedkov v rozpočte TSK. Nemocnice, ktoré sme prevzali, vrátane tej v Bojniciach, sme prevzali v katastrofálnom stave a takýmto spôsobom sa ich snažíme rekonštruovať," povedal Jaroslav Baška.
Do modernizácie prístrojového vybavenia v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach bolo investovaných viac ako 645 tis. eur

CIEĽOM SPOJIŤ HORNÚ NITRU S POVAŽÍM

Jeho slová obyvateľov obcí, ktoré navštívil náramne potešili. A nielen to, privítali aj informácie o novinkách v cestnej infraštruktúre. "V parlamente sme nastolili diskusiu o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde, kde chceme, aby štát mohol investovať viac financií do rýchlostných ciest a diaľnic. V kraji máme dobré prepojenie z juhu na sever popri Váhu, ale vďaka odhlasovaniu ústavného zákona o uvoľnení dlhovej brzdy v NR SR, by sme mohli zrealizovať výstavbu veľmi potrebnej rýchlostnej cesty R2 v úsekoch od diaľnice D1 popri Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehote, cez Ruskovce, Pravotice, Dolné Vestenice, Nováky, Handlovú až do Žiaru nad Hronom. Doprava po nej bude bezpečnejšou a komfortnejšou spojkou medzi regiónom hornej Nitry a krajským mestom Trenčín a celým Považím," rozmenil na drobné zámery Baška, ktorý je zároveň poslancom NR SR. "Rýchlostná cesta bude mať dopad nielen na kvalitu cestovania ľudí, ale aj kvalitu života v obciach v blízkosti preťažených ciest I. triedy a konkurencieschopnosť a hospodársky rast. S jej vybudovaním môžeme prilákať na hornú Nitru viac investorov, čím by sme udržali v regióne obyvateľov, aby nemuseli za prácou dochádzať do Bratislavy alebo zahraničia," uviedol trenčiansky župan.
Vodiči prvýkrát prešli novou rýchlostnou cestou R2 Ruskovce – Pravotice
Rekonštrukcia štátnej cesty I/9 medzi obcami Chocholná-Velčice a Mníchova Lehota by sa mala začať na prelome rokov 2018/2019

Na poslednej zastávke v rámci 4. etapy v Dolných Vesteniciach rezonovala tiež otázka dopravy. Starostka obce odprezentovala, žeby rada vybudovala nový zhruba jeden kilometer dlhý úsek cesty z priemyselného parku na cestu I/9 mimo intravilánu obce. "V septembri alebo októbri vás navštívime aj so zástupcom ministerstva hospodárstva, aby sme odklonili dopravu z aj do fabrík mimo centra obce," prisľúbil Baška.

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241