6. etapa – PAPRADŇANSKO-MARÍKOVSKÁ (26,8 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 6. etapa
Nemocnica v Považskej Bystrici sa bude naďalej modernizovať, v dolinách sa opravia cesty

Už druhýkrát sa v rámci kampane Tour de Baška ocitol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška v považskobystrickom okrese. Tentoraz cyklistickú etapu viedol cez susedné doliny od jeho rodnej obce Dohňany. Štartoval v Papradne a končil v Hornej Marikovej, kde sa konali obľúbené folklórne slávnosti.

V Papradne, kde mala úvod 6. etapa Tour de Baška privítal členov pelotónu starosta obce Roman Španihel, ktorý bude kandidovať za poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja vo voľbách 4. novembra. "Dnes s nami pôjde aj moja dcéra Lívia," zvestoval novinku Jaroslav Baška. V obci sa nachádza jeden z dvoch salašov na území TSK, ktorý je súčasťou projektu Bačova cesta. "Ideme šliapať do pedálov, na halušky teraz nie je čas," usmieval sa trenčiansky župan, ktorý podporuje rôzne kultúrne akcie v obci. V tomto roku TSK prispel sumou 750 eur na kúpu novej heligónky pri príležitosti 35. výročia FSk Podžiaran.
Papradnianska dolina ožije zvukom novej harmoniky

Napriek tomu, že bola nedeľa dopoludnia, vo vedľajšej obci Brvnište čakali na župana desiatky domácich. "Som rada, že k nám zavítal. Počas svojho volebného obdobia veľmi dobre spolupracuje s obcami, s nami tiež. Keď mohol, poskytol finančné prostriedky, ktoré sme potrebovali," povedala starostka Brvnišťa Dagmar Mikudíková. "Viem, že potrebujete opraviť časť cesty, ktorá prechádza vašou obcou. Budúci rok ju máme v pláne rekonštruovať," vyhlásil Baška. Starostka potvrdila, že budú žiadať projekt v rámci IROP na vybudovanie vodovodu v Brvništi. "Ak budete mať všetko v poriadku, TSK určite nebude proti."

V poradí tretej obci v Stupnom vítali trenčianskeho župana piesňou. "Zaspievame si pesničky, čo učili nás mamičky. Naše mamky, aj otcovia, zaznie pieseň krásna znova. Zaznie pieseň do ďaleka, nech má človek rád človeka. Spievajte si všetci s nami, Jaro Baška je tu s nami," ozývalo sa dedinou. "Máte dobrého starostu. On sa zakusne a nepustí, kým nedostane, čo potrebuje," povedal s úsmevom Baška. V obci sa nachádza Zariadenie podporovaného bývania v rámci Centra sociálnych služieb Nádej. Do jeho rekonštrukcie v roku 2017 poputuje 9 tisíc eur.

Poslednou dedinou v papradňanskej doline bola Jasenica, v ktorej sa posilnil župan čerstvým melónom. Obecných poslancov trápi v dedine staré zábradlie popri rieke Papradňanka, kde by radi privítali obnovu tohto zábradlia. Prebehlo viacero stretnutí a rokovaní medzi Správou ciest TSK a Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorému dané zábradlie patrí, aby sa zvýšila bezpečnosť v danom úseku. Výsledkom má byť nový projekt, ktorí to bude riešiť. Zároveň ho domáci pozvali na ďalší ročník Jasenického nôtenia.

EXTRA RÝCHLA OPRAVA DEFEKTU

Následne už šliapal do pedálov do kopca do susednej marikovskej doliny, kde ho čakali v obci Udiča. Práve tu tento rok pri 80. výročí Dobrovoľného hasičského zboru pomáhal zapáliť Jánsku vatru. "Poďme, nech stihneme tie slávnosti v Hornej Marikovej," hnal pelotón Baška. Aj obyvatelia okolitých obcí sa už tešili na folklór. "Vidíme sa tam," povedali v Udiči. Cestou do Hatného dostala Baškova dcéra defekt na kolese. Ako mechanik sa osvedčil starosta Domaniže František Matušík, ktorý kandiduje aj za poslanca krajského zastupiteľstva. Plášť vymenil raz-dva. "Brigádoval som na niekoľkých ročníkoch šesťdňovej ako servisman," prezradil Matušík. Jeden z obyvateľov Hatného vzápätí požičal Baškovi svoj bicykel skladačku. "Tak na takomto som už dlho nesedel, ani nohy sa mi naň nezmestia," žartoval župan, ale napokon sa pár metrov previezol. Potom už nasadol na svojho tátoša do ďalšej zastávky 6. etapy. Kým vošiel do Dolnej Marikovej, spravil si odbočku do Klieštiny. "Beriem vás ako svojich susedov. Veď domov to mám len cez kopec," povedal Baška, ktorý pochádza z Dohňan. Obyvateľov Klieštiny trápi, že sú bez signálu mobilných operátorov. "S tým, žiaľ, pomôcť neviem," odvetil Baška, ale pridal, že cesta 3. triedy v obci by mala prejsť rekonštrukciou. "Rovnako by sme privítali, aby cez víkendy zmenové autobusy zachádzali od Hatného aj k nám do obce," povedal jeden z obyvateľov. "Pozriem sa na to a spoločne so SAD Trenčín budeme hľadať riešenie," povedal Baška.

PODPORA MARIKOVSKÝCH FOLKLÓRNYCH SLÁVNOSTÍ

To už ho čakali v Dolnej Marikovej na úrade starosta aj so svojim zástupcom. "Ty si ten lekár, čo sme ťa "ukradli" z trenčianskej fakultnej nemocnice k nám do Považskej Bystrice," povedal Baška. Ide o Andreja Rosíka, ktorý má dve atestácie, špecializuje sa na onkologické ochorenia. Dolná i Horná Mariková sa dočkali opravy dvoch 1,2 km dlhých úsekov medzi dedinami za 219 tisíc eur.

Zvýšený počet áut i ľudí nasvedčoval, že v Hornej Marikovej sa koná veľká udalosť. Konali sa tam 25. Marikovské folklórne slávnosti. To už sa Jaroslav Baška prezliekol z dresu do slávnostného oblečenia. Na pódiu odovzdal starostovi obce šek so sumou 800,- EUR na podporu slávností a prezrel si aj priestory Expozície tradičného bývania.

NEMOCNICA SA V ŽIADNOM PRÍPADE RUŠIŤ NEBUDE

Cestou po považskobystrickom regióne podporili Bašku aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas či riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner, ktorí opätovne kandidujú za poslancov TSK v okrese Považská Bystrica. A práve nemocnica bola nosnou témou po cyklistickej Tour v okrese. "Kým ja budem županom, tak nikdy nemocnicu v Považskej Bystrici nepredám do súkromných rúk. V minulosti boli predané niektoré nemocnice v kraji ako v Handlovej či Bánovciach a noví vlastníci všetky pre nich finančne nevýhodné oddelenia porušili. Odráža sa to v kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti. Máme najmenej lôžok na obyvateľa v kraji a nikdy nedovolím, aby sme takýmto spôsobom prišli o ďalšie lôžka", vyhlásil Baška. "Investujeme do nemocnice v Považskej Bystrici. Tento rok je to viac ako 1,5 milióna eur. V pláne je rekonštrukcia kuchyne či jedálne a myslím si, že ľudia, ktorí tieto služby využívajú si to zaslúžia. Je to jediná nemocnica v kraji, ktorá má urgentný príjem. Zrekonštruovali sme aj ORL oddelenie s operačnými sálami a zmodernizovali sme výťahy," doplnil predseda TSK.
Nové výťahy aj kuchyňa, zrekonštruované oddelenia s moderným technologickým vybavením. V priebehu troch rokov kraj do považskobystrickej nemocnice investuje takmer 3,3 mil. €.

Jednou z priorít na ďalšie roky si Baška zadefinoval práve zdravotníctvo. "Zdravie je prvoradé a podľa toho sa aj správame. Veľké finančné prostriedky pôjdu do zdravotníctva aj v ďalšom volebnom období. V Považskej Bystrici chceme urobiť úplne nové gynekologicko-pôrodnické oddelenie, ktoré je také isté ako v roku 1975, keď som sa tam narodil. Z niekdajšieho kožného oddelenia na prízemí vybudujeme nové geriatrické oddelenie. Budúci rok rozšírime aj ARO a JIS," uviedol Baška. "Chcem poďakovať riaditeľovi Igorovi Steinerovi. Je to človek na správnom mieste, ktorý sa o nemocnicu vzorne stará," doplnil.
Začalo sa s rekonštrukciou urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici.

OPRAVÍ SA AJ MOST ORLOVÉ

TSK tento rok investuje najviac peňazí do opráv ciest 2. a 3. triedy. "Je to päť miliónov eur, ktoré sme si dokázali počas štyroch rokov našetriť," povedal trenčiansky župan, ktorý má radosť z toho, že kraj bol úspešný v štyroch projektoch čerpania financií na rekonštrukciu ciest 2. triedy z eurofondov v celkovej výške 17,5 mil. EUR. "U vás sa to týka cesty II/517 z Považskej Bystrice do Domaniže, vrátane rekonštrukcie mosta Orlové. V prvej etape pôjde o takmer štvorkilometrový mestský úsek s rekonštrukciou mosta Orlové. V ďalších etapách by malo ísť o rekonštrukciu cesty cez Prečín až po Domanižu," prezradil Baška.
Dobrá správa pre obyvateľov Považskej Bystrice: rekonštrukcia Orlovského mosta je naplánovaná na tento rok

TSK zvyšuje aj bezpečnosť cestnej premávky na cestách 2. a 3. triedy. "Zmodernizovali sme viac ako 55 priechodov pre chodcov a chceme v tom naďalej pokračovať, aby ste sa na týchto komunikáciách cítili naozaj bezpečne," pokračoval Baška.

KRAJ JE LÍDROM V DUÁLNOM VZDELÁVANÍ

Kraj investoval nemalé finančné prostriedky aj do stredného školstva. V považskobystrickom okrese šlo najmä o Strednú odbornú školu strojnícku a Strednú odbornú školu v Považskej Bystrici. "TSK je lídrom duálneho vzdelávania. Máme viac ako 300 žiakov, ktorý sa na stredných odborných školách učia pre konkrétnych zamestnávateľov. Tretiaci si vedia zarobiť mesačne pekné peniaze a nemusia hľadať rôzne brigády cez leto. Som rád, že takýmto spôsobom pripravujeme študentov do života," dodal trenčiansky župan.
Trenčiansky samosprávny kraj priekopníkom v zavádzaní systému duálneho vzdelávania

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241