7. etapa – KOPANIČIARSKA (46,3 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 7. etapa
V myjavskej nemocnici panuje stavebný ruch

Počas predvolebnej kampane Tour de Baška sa súčasný predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška prvýkrát ocitol v okrese Myjava, aby zhodnotil svoje štyri roky vládnutia. Na kopaniciach sa rozoberala najmä tematika ciest a zdravotníctva, ktoré ľudí trápi najviac.

"Kým ja budem županom, žiadnu nemocnicu, ktorú spravuje TSK rušiť ani predávať nebudeme," vyhlásil opakovane Baška počas 7. kopaničiarskej etapy. Ľudí z tohto regiónu sa týkala najmä Nemocnica s poliklinikou v Myjave. "Investovali sme do nej a naďalej aj investovať budeme," povedal Baška. Rozmenené na drobné. V rokoch 2015 a 2016 sa uskutočnili v NsP Myjava najvýznamnejšie zmeny z hľadiska rozširovania obsahu a zlepšenia kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ale aj ekonomickej situácii nemocnice. "Otvorili sme vlastnú verejnú nemocničnú lekáreň, ktorá nám zarába. Tiež sme skvalitnili činnosť urologickej ambulancie, kde sme rozšírili aj činnosť jednodňovej urológie, komplexne sme zrekonštruovali detské oddelenie, otvorili sme novú kardiologickú ambulanciu, nové oddelenie dlhodobo chorých s 25 lôžkami, pribudla nová angiologická a endokrinologická ambulancia a prerobili sme a zmodernizovali výťahy," vyratúval Baška zmeny v myjavskej nemocnici. "Práve prebiehajú rekonštrukčné a stavebné práce na RTG oddelení, ktoré dostane nový digitálny RTG prístroj vrátane diagnostických staníc a PACS systém. Už teda nebudete musieť čakať na snímok, ale lekár ho dostane priamo do svojho počítača," prezradil trenčiansky župan. Iba pre doplnenie - nemocnica má celkovo 195 lôžok, 8 lôžkových oddelení a 2 Jednotky intenzívnej starostlivosti. V roku 2016 mala 6 320 ukončených hospitalizácií a 35 667 ošetrovacích dní, čo je najviac za posledných päť rokov. "Aj to je dôkaz, že nám na nemocnici v Myjave záleží."
V myjavskej nemocnici vás už tento rok zröntgenujú novým moderným RTG prístrojom
Z ušetrených približne 22 miliónov eur takmer tretina poputuje do krajských nemocníc

POHOTOVOSŤ V MYJAVE ZOSTALA

Ľudia sa potešili aj správe o tom, že Lekárska služba prvej pomoci sa v ich okresnom meste rušiť nebude. "Mali byť zrušené pohotovosti pre dospelých v okresoch Púchov, Ilava, Myjava a Bánovce nad Bebravou. Ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi som pri jeho návšteve župy v Trenčíne hovoril, že bude problém, aby obyvatelia týchto okresov dostávali neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Napokon ministerstvo zdravotníctva zo svojho zámeru upustilo. Máme deväť okresov a v každom zostane zachovaná lekárska služba prvej pomoci," povedal Baška.

Siedmu etapu štartoval Baška so svojim tímom v Chvojnici, kde sa mu domáci posťažovali na zimnú údržbu ciest. "Pozriem sa na to," odvetil a dodal, že v ďalších rokoch zaradí do plánu opráv aj trojkilometrový úsek na hranicu s trnavským krajom. Svojho dvojkolesového tátoša vymenil pred úvodom etapy za bicykel poháňaný elektrikou. "Ty si mi tam nastavil turbo, akoby si mi neveril," povedal s úsmevom Baška Marekovi Briestenskému. To už ho zhliadali v susedných Vrbovciach. "Máme v pláne rekonštrukciu ciest v rámci cezhraničnej spolupráce. Ide o úseky ciest 2. triedy z Vrboviec na hranicu s Českou republikou a cesty z Brezovej pod Bradlom cez Myjavu na hranicu s Českom. Realizácia závisí od termínu vyhlásenia výzvy na predkladanie žiadostí o Nenávratný finančný príspevok." prezradil predseda TSK.
Trenčiansky župan sa dnes prvýkrát stretol s novozvoleným hejtmanom Juhomoravského kraja Bohumilom Šimekom

Dlho mu elektrobicykel však nevydržal. Po tom, čo vystúpal 17 percentný kopec na Poľanu, reťaz na bicykli nevydržala a musel opäť oprášiť svoj tradičný bicykel. "Mával som tu ako na Tour de France a zrazu žiadny servisman," usmieval sa Baška. Aj preto prišiel do Brestovca s miernym meškaním. Občanov tam trápili linky autobusov, ktorým by radi pozmenili časy. "A tiež by sme prijali, aby zachádzal aj do časti Poľana-Salaš," dodali domáci Brestovčania. Župan im povedal, aby to spísali a v súčinnosti so SAD Trenčín sa to bude snažiť vyriešiť k ich spokojnosti. V Starej Myjave vítal pelotón zástupca starostu, keďže starosta bol na dovolenke. "Poteším vás, je spracovaná projektová dokumentácia na rekonštrukciu oporného múru pri ceste č. III/1204. Celková realizácia opravy by mala stáť 230 tisíc eur," uviedol Baška a už pomaly trielil do okresného mesta. Aj tam bol primátor na dovolenke, no prijatia sa chopili zástupca a prednostka Mestského úradu. "V roku 2016 prebehla rekonštrukcia cesty III/1196 v úseku Myjava - Bukovec aj v rámci križovatky s cestou III/1183 v dĺžke 2,5 km v objeme viac ako 260 tisíc eur," uviedol Baška.
V tomto roku plánuje Trenčianska župa opravy ciest za 5 mil. €. Ide o najvyššiu sumu v histórii existencie župy.

Nový povrch dostane aj cesta II/581 Nové Mesto nad Váhom - Myjava. Jej rekonštrukcia sa uskutoční vo viacerých etapách. "V realizácii projektu sa zameriavame najmä na problémový úsek tzv. Palčekov vrch. Kraj plánuje realizovať aj ďalšie etapy rekonštrukcie cesty, ktoré od tohto úseku pokračujú smerom na Nové Mesto nad Váhom aj Myjavu. Celková plánovaná rekonštrukcia je v dĺžke viac ako 24 km a v sume viac ako 29 miliónov eur," prezradil trenčiansky župan.

Základná škola v Myjave sa môže od mája tešiť z novej Eko-učebne. Prostredníctvom nej si môžu intenzívnejšie budovať vzťah k prírode a naučia sa sami starať o rastliny. Projekt podporil aj Trenčiansky samosprávny kraj v rámci grantového enviromentálneho programu Zelené oči sumou 2 tisíc eur, ktorý je súčasťou projektu Zelená župa.

GYMNÁZIUM V REKONŠTRUKCII

Cestou z Myjavy do Poriadia župan prepadol stavebníkov na myjavskom gymnáziu, kde počas letných prázdnin prebieha rekonštrukcia školy. Vymieňajú sa okná a zatepľuje sa celá budova. "Chlapi, spravte to poriadne, nech sa to do začiatku školského roka stihne," povedal robotníkom Baška. Z výborného renomé v kraji sa teší aj Stredná priemyselná škola, ktorá je zaradená v systéme duálneho vzdelávania. "Museli sme v kraji pristúpiť aj k ťažkým rozhodnutiam, keď sme zrušili alebo zlúčili niektoré školy, ale potrebujeme vychovávať zamestnancov pre potreby trhu a nie na úrad práce," povedal trenčiansky župan.
Na myjavských stredných školách dnes rozbíjali okná aj páčili parkety
Trenčiansky samosprávny kraj ostatným župám príkladom

Poriadie by privítalo opravu cesty z Myjavy. V Rudníku obyvateľov trápi prepadnutá cesta v obci na ceste III/1208. "Momentálne sa spracováva projektová dokumentácia," vysvetlil Baška. Rudníku i Hrašnému tiež pomôže rekonštrukcia cesty II/518 z Nového Mesta nad Váhom do Myjavy, ktorá oboma obcami prechádza. Kostolné sa už dočkalo v roku 2016 opravy súvislého úseku cesty III/1186 na úseku Kostolné - Krajné cez osadu u Hajtúnov v dĺžke 4,2 km za takmer 400 tisíc eur. "Hoci ste najmenší okres v kraji, spravujeme u vás najviac kilometrov ciest, až 18 percent z ciest 2. a 3. triedy. Nedá sa spraviť všetko naraz, musíme ísť na to postupne. Do cestnej infraštruktúry budeme každoročne investovať viac finančných prostriedkov," uzavrel Baška.

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241