8. etapa – PODBRADLIANSKA (59,8 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 8. etapa
Po stopách Štefánika. Hovorilo sa o cestách i nemocnici.

Ešte ani nevychladli nohy z kopaničiarskej etapy a na druhý deň ráno už cyklistický pelotón šliapal do pedálov v náročných kopcoch opäť, tentoraz v 8. podbradlianskej etape, kde podobne ako v predošlý deň rezonovala otázka zdravotníctva, rekonštrukcie ciest, ale aj stredné školstvo.

Hoci sa štartovalo pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika, cyklisti museli absolvovať náročný terén na Mohylu až z Podkylavy. "Nie je kopec na svete, ktorý by som nevytlačil a dolu kopcom o preteky aj so Saganom," usmieval sa Baška. Na Bradle spolu s podpredsedom TSK Richardom Takáčom a celým tímom pri príležitosti 137. výročia narodenia generála Štefánika položili veniec a vzápätí zozjazdovali od Mohyly do Košarísk, kde na trenčianskeho župana čakal oficiálny program. "Stihol som sa prezliecť," hovoril predseda TSK, keď sa z cyklistického hodil do gala, aby sa v Košariskách, v rodnej obci Milana Rastislava Štefánika poklonil významnej osobnosti slovenskej histórie.

Po dvojhodinovom ceremoniály sa opäť hodil do športového oblečenia, nasadol na dvojkolesového tátoša a opäť zdolával jeden kilometer za druhým. V Priepasnom ho privítal nielen starosta obce, ale aj evanjelický farár s manželkou z Brezovej a deti z letného tábora zaspievali županovi pekné piesne. Starosta poďakoval Baškovi za podporu akcie Pocta primášom z Priepasného a už sa pelotón vracal tam, kde večer predtým končil a ráno začínal - do Podkylavy, kde sa stretol nielen so starostom, ale aj zakladateľom krásnej farmy Vojtechom Tĺčikom. Ten pár dní dozadu oslávil 73 rokov a Jaroslav Baška mu podaroval obraz kopaníc. "Som pyšný na svoj vek. Oplatí sa byť starý," smial sa Tĺčik. Vzápätí si Baška zatancoval s deťmi v tábore a pochutil si na výdatnom obede, aby načerpal síl do ďalších kilometrov. V ďalšej zastávke v Krajnom sa v roku 2015 opravil takmer kilometrový úsek cesty a v roku 2016 cesta z Kostolného do Krajného cez osadu Hajtúnov v celkovej dĺžke 4236 m za takmer 400 tisíc eur. Jeden z obyvateľov požiadal Bašku o pomoc pri nehodovej zákrute v obci. "Zišlo by sa tam zrejme zníženie rýchlosti," povedal. Baška potvrdil, že ďalší týždeň sa na svojom úrade na to spýta.

Vzal si aj podklady, ktoré mu obyvateľ Krajného priniesol a už trielil do Jablonky, kde ho vítala starostka. "Musíme byť vonku, v kultúrnom dome máme svadbu," povedala a pozvala župana, aby sa konečne zastavil v obci na akcii Jablonkové kumštovanie. "Mám to poznačené v kalendári," pozrel do telefónu Baška. Z Jablonky do Polianky si musel vyšliapať riadny kopec. "Urobili sme aj časť cesty od vás smerom na Priepasné a ešte ju potrebujeme dorobiť," vysvetľoval Baška. "A budeme naďalej rekonštruovať cesty, ktoré sú vo veľmi zlom stave. Musíme to spraviť," doplnil. Občanov, ktorí prišli potriasť trenčianskemu županovi pravicou prekáža, že sa nič nerobí s výrubom stromov popri ceste z Polianky do Myjavy alebo treba zmeniť niektoré prímestské spoje na Myjave. "Nech mi starosta pošle presné časy a spoje, ktoré by ste radi prispôsobili, aby ste stíhali ďalšie spoje a ja to predložím SAD Trenčín," podal pomocnú ruku Baška.

PO NOVEJ CESTE

To už na pelotón čakalo posledné stúpanie do Bukovca, kde už vyhrávala hudba. "Poďte sem blíž, nech nevyprávjam dvakrát," snažil sa hovoriť domácim dialektom Baška za čo zožal potlesk a pochválil oslavy výročia obce v júli 2017. "Mali ste to krásne zorganizované." Obec tiež dostala dotáciu vo výške viac ako 1200 eur v rámci grantu Zelené oči za schválený projekt Bylinková záhrada a ovocný sad. Podbradliansku etapu končil Baška v Brezovej pod Bradlom, ktorú spája s Bukovcom vynovená cesta III/1183. "Išlo o súvislú opravu 3,5 km úseku v objeme viac ako 291 tisíc eur. Tiež sa tento rok obnoví 1,4 km úsek v Žriedlovej doline za takmer 110 tisíc eur," prezradil Baška. Brezovej sa týka aj projekt z INTERREG V-A, a to rekonštrukcia cesty II/499 z Brezovej cez Myjavu po hranicu s Českou republikou a cesty II/500 z Vrboviec po štátnu hranicu.
V tomto roku plánuje Trenčianska župa opravy ciest za 5 mil. €. Ide o najvyššiu sumu v histórii existencie župy.
Trenčiansky župan sa dnes prvýkrát stretol s novozvoleným hejtmanom Juhomoravského kraja Bohumilom Šimekom

Ľudí v Brezovej trápil aj osud budovy po zrušenej Strednej odbornej škole. "Je to krásne vybudovaný areál. TSK je pripravená ponúknuť priestory za symbolickú sumu či výmenu pozemkov pod našimi cestami s mestom Brezová pod Bradlom. Je možnosť, žeby školu obnovili miestni podnikatelia, ktorí by si tam vychovávali vlastných zamestnancov pre svoje potreby," uviedol Baška.

MODERNIZUJÚ SPŠ V MYJAVE

Momentálne je majetok po SOŠ v správe SPŠ Myjava, ktorej sa darí v systéme duálneho vzdelávania. "V máji tohto roku sme s riaditeľom symbolicky vypáčili parketu v telocvični ako symbol jej rekonštrukcie. Rovnako na gymnáziu v Myjave prebieha výmena okien a zateplenie budovy," prezradil Baška. "V SPŠ Myjava bude tiež realizovaný projekt IROP, ktorého cieľom je zmodernizovať odborné vzdelávanie a jeho prepojenie s praxou. Projekt má celkový rozpočet 878 tisíc eur. Z tejto sumy budú obstarané nové moderné technológie," prezradil predseda TSK.
Na myjavských stredných školách dnes rozbíjali okná aj páčili parkety
V zavádzaní systému duálneho vzdelávania ide Trenčiansky samosprávny kraj ostatným župám príkladom

Celý kopaničiarsky i podbradliansky región sa teší z pripravovanej rekonštrukcie hlavného ťahu cesty II/581 z Nového Mesta nad Váhom cez Starú Turú až do Myjavy. "V prvej etape projektu sa zameriavame najmä na problémový úsek tzv. Palčekov vrch. Kraj plánuje realizovať aj ďalšie etapy rekonštrukcie cesty, ktoré od tohto úseku pokračujú smerom na Nové Mesto nad Váhom aj Myjavu. Celková plánovaná rekonštrukcia je v dĺžke viac ako 24 km a v sume viac ako 29 miliónov eur," prezradil trenčiansky župan.

NOVÉ RÁDIOLOGICKÉ ODDELENIE

Okrem ciest a stredného školstva je pálčivou témou na kopaniciach stav a osud Nemocnice s poliklinikou v Myjave, ktorú navštevujú ľudia z celého regiónu. "Kým budem županom, nikdy nemocnicu nepredáme," opakovane vyhlásil Baška. V rokoch 2015 a 2016 sa uskutočnili v NsP výrazné zmeny. "Otvorili sme vlastnú lekáreň, ktorá nám zarába. Tiež sme skvalitnili činnosť urologickej ambulancie, kde sme rozšírili aj činnosť jednodňovej urológie, komplexne sme zrekonštruovali detské oddelenie, otvorili sme novú kardiologickú ambulanciu, nové oddelenie dlhodobo chorých s 25 lôžkami, pribudla nová angiologická a endokrinologická ambulancia a prerobili sme a zmodernizovali výťahy," hodnotil Baška. "Práve prebiehajú rekonštrukčné a stavebné práce na RTG oddelení, ktoré dostane nový digitálny RTG prístroj vrátane diagnostických staníc a PACS systém. Už teda nebudete musieť čakať na snímok, ale lekár ho dostane priamo do svojho počítača," uzavrel.
V myjavskej nemocnici vás už tento rok zröntgenujú novým moderným RTG prístrojom
Z ušetrených približne 22 miliónov eur takmer tretina poputuje do krajských nemocníc

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241