9. etapa – PARTIZÁNSKA (35,9 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 9. etapa
Počas partizánskej etapy sa rozoberali cesty i stredné školy

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška má za sebou už aj premiéru návštevy okresu Partizánske v rámci svojej predvolebnej kampane Tour de Baška. Svoju 9. etapu po potulkách krajom na bicykli odštartoval v Turčiankach a končil v Hradišti.

V Turčiankach Jaroslav Baška spoločne so starostkou obce slávnostne prestrihli pásku na zrekonštruovanom Obecnom úrade, ktorý bude slúžiť celej obci. "Som rada, že nám pomohol so získaním finančných prostriedkov," uviedla starostka Eva Dragulová. Domácich okrem vynovených priestorov potešila aj správa od župana, že v najbližších dvoch rokoch sa do plánov na opravu dostane aj cesta z Klátovej Novej Vsi cez Turčianky až do Krásna. Život im tam teraz strpčujú nákladné autá.

AJ S NOVÝMI SAGANOVCAMI

V Krásne na pelotón čakali nedočkaví občania aj starosta, ktorý mal termín v bojnickej nemocnici. "Idem k ortopédovi s nohou. Aspoň si pozriem ako sa budujú nové oddelenia a operačné sály," hovoril Martin Mikloš. Trenčiansky župan ho ubezpečil, že určite bude spokojný. "Máme tam špičkových odborníkov," povedal Baška. Do Krásna odšliapali na bicykloch aj dvaja malí chlapci. "To sú budúci Saganovci," poznamenal Baška.

Kým sa nad kopcami zmrákalo, v Brodzanoch už vykúkali nedočkavé členky speváckeho zboru. "Už sa tešíme na chlapcov v cyklistickom oblečení," usmievali sa dámy od ucha k uchu. "Idú," zakričala jedna z nich. Prvého muža v kraji privítali pesničkami. On si zase pochutnal na omastenom chlebe s cibuľou či tlačenke. Následne sa Baška a spol. presunuli z Brodzian do Partizánskeho po ceste, ktorá prešla rekonštrukciou v roku 2014. Úsek o dĺžke 2 km stál viac ako 176 tisíc eur. "Nezabúdame na okres Partizánske. Každý rok sa tu snažíme robiť cesty, ktoré vás najviac trápia," hovoril Baška.

V Partizánskom bol primátor na dovolenke, ale trip sprevádzali aj poslankyňa NR SR i krajská poslankyňa Mária Janíková, Iveta Randziaková, starostka obce Klátová Nová Ves a poslankyňa TSK, či mestský i krajský poslanec Erich Dvonč. "Aj pri tejto príležitosti by som chcel Márii Janíkovej poďakovať, akým spôsobom vedie Centrum sociálnych služieb v Partizánskom. Investujeme tam mnoho finančných prostriedkov. Snažíme sa, aby sa zamestnanci aj klienti cítili komfortne. Aj preto sme zabezpečili debarierizáciu, ktorá nás stála vyše 270 tisíc eur," vyhlásil predseda TSK.

MODERNIZUJÚ SA STREDNÉ ŠKOLY

Zároveň upozornil na skvelé výsledky duálneho systému vzdelávania v kraji, do ktorého je zapojená aj SOŠ v Partizánskom. Na ministerstvo školstva sme dali žiadosť, aby niesla čestný názov SOŠ Jána Antonína Baťu," prezradil. "Už v roku 2015 sme obnovili obvodový plášť školy i strechu so zateplením. Teraz je podaný projekt v rámci IROP na vybudovanie nových pracovísk praktického vyučovania. Predpokladané náklady sú takmer milión eur. Tiež sa podarilo vybudovať multifunkčné ihrisko za viac ako 110 tisíc eur," poznamenal Baška. Rovnako sa zmeny dotkli aj gymnázia. "Máme podaný projekt cez Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru na obnovu objektu školy za viac ako 850 tisíc eur. Už skôr sme vymenili elektrické rozvody, prerobili sme telocvičňu a vybudovali prírodovedné laboratóriá," vyratúval Baška.
Do stredných škôl v Partizánskom smerovalo za posledné roky viac ako 900 tis. €, vo všetkých základných školách v meste sa už vyučuje s pomôckami od TSK

V uplynulom volebnom období Baška myslel aj na organizácie v Partizánskom. "Trinásť rôznych združení celkovo zinkasovalo na dotáciách od TSK 11 400 eur," pokračoval.
Deň Radovana Kaufmana
Pamiatku Karola Jokla si uctilo až 140 futbalových nádejí

Potom sa už vybral na trasu do Malých Uheriec, kde zase sumou 400 eur podporil 7. ročník podujatia "Malouherčania zabavme sa spolu". V susedných Veľkých Uherciach už bol pripravený spevácky zbor Fialka, aby privítal trenčianskeho župana. Následne si na neho starostka pripravila milú úlohu. Baška pred obecným úradom vysadil smrek a potom dostal odmenu v podobe chutného guľáša. Vzápätí sa na bicykli previezol po vynovenom 1,3 km dlhom úseku cesty medzi Veľkými Uhercami a Kolačnom, kde naňho čakala náročnejšia úloha ako výsadba stromu. "Budete piecť koláč. Je to rýchly recept z internetu," smiala sa starostka Lýdia Petríková. Napokon všetko zvládol tip-top a čoskoro chutná bublanina rozvoniavala z kuchyne.

OPRAVIA IM CESTU

V Pažiti zase Baška skontroloval stromček, ktorý sadil pred štyrmi rokmi. "No tak ho idem poliať nech vyrastie," povedal predseda TSK. Starosta obce mu poďakoval za pomoc pri získaní dotácie 10 tisíc eur na opravu cesty k cintorínu. "Vždy, keď sa bude dať, rád pomôžem," vyhlásil Baška, ktorý zároveň v Malých i Veľkých Kršťeňanoch potvrdil, že všetky tri susediace obce vrátane Pažite sa dočkajú opravy cesty v polovičnom profile. "Všetko bude časovo súvisieť s dobudovaním kanalizácie prípadne vodovodu," uviedol trenčiansky župan. V Skačanoch sa ľudia potešili informácii, že v obci prebehne rekonštrukcia mosta v predpokladanej sume viac ako 320 tisíc eur. "V tomto období prebieha proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby," poznamenal Baška a už trielil do Hradišťa, ktoré malo ukončiť jeho deviate putovanie trenčianskym krajom. "Som rád, že sa vám vydaril Festival dychových hudieb pri príležitosti 90. výročia založenia dychovej hudby v obci," povedal Baška, ktorý na túto oslavu prispel sumou 1500 eur.

DÔLEŽITÝ ÚSEK SA BUDE PRERÁBAŤ

Nielen Hradišťa, ale celého partizánskeho okresu sa priamo dotýka zlepšenie cestnej infraštruktúry. "Boli sme úspešný v štyroch projektoch z eurofondov na cesty 2. triedy. Vo vašom regióne pôjde o cestu II/579 z Hradišťa do Partizánskeho v celkovej dĺžke 7,155 km. Ide o sumu viac ako 5 miliónov eur. Rekonštrukcia by mohla začať túto jeseň alebo na jar 2018. V parlamente sme tiež otvorili tému uvoľnenia dlhovej brzdy. Na to, aby sme zmenili ústavný zákon, potrebujeme aj hlasy opozície. Ak sa to podarí, uvoľnia sa ročne takmer dve miliardy eur na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Potom by sme sa v kraji mohli dočkať dobudovania cesty R2 od Trenčína až po Žiar nad Hronom, cesty R6 z Púchova smerom na Zlín v ČR, ale aj cesty R8 z Bánoviec po Nitru," prezradil Baška.

Významným projektom v ďalšom období môže byť rekonštrukcia dôležitého spojenia s nitrianskym krajom. "Ide o cestu z Veľkých Uheriec smerom na Skýcov po hranicu s nitrianskym krajom. My vybudujeme náš úsek, Nitrania svoj z druhej strany. Momentálne sme museli projekt predložiť na štátnu expertízu na Ministerstvo dopravy, pretože ide o projekt za viac ako 9 miliónov eur," uviedol Baška, ktorý doplnil, že v ďalších rokoch sú práve cesty a zdravotníctvo nosnými piliermi jeho záujmu. "Rovnako aj cyklotrasy. Jednu začíname budovať popri Váhu a radi by sme vybudovali aj pri rieke Nitra," dodal.
Rekonštrukcia cesty č. II/579 Hradište - Partizánske

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241