10. etapa – DEŽERICKO-JASTRABSKÁ (32,0 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 10. etapa
Dva okresy v jeden deň. Na pretrase tri dôležité cestné tepny

Súčasný predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorý sa bude opätovne uchádzať o post župana navštívil počas okrúhlej 10. etapy v rámci Tour de Baška obce v okresoch Trenčín i Bánovce nad Bebravou. Tak ako aj v predošlých miestach aj tu rezonovala otázka výstavby ciest. A práve v týchto obciach pôjde o významné projekty v rámci celého kraja.

"Dnes robíme takého slimáka," hovoril Baška pri pohľade na mapu obcí, ktoré boli naplánované v 10. etape. Štartoval v Bobote v okrese Trenčín a končil v Malej Hradnej, ktorá patrí pod Bánovce nad Bebravou. V Bobote ho vítal zvuk harmoniky. V obci podporuje Baška pravidelne Hodové slávnosti. V susedných Horňanoch zase žiadali Úrad vlády o dotáciu na detské ihrisko. "Dúfame, že ho aj dostaneme," želali si obyvatelia. "Rozhodnuté by malo byť v najbližších dňoch. Verím, že budete v projekte úspešní," povedal Baška. Mladých slečien sa spýtal kam chodia do školy. "Ja na výšku, ja na gymnázium do Bánoviec," rozhovorili sa. Baška vymenoval investície do Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach a pochválil vysoké renomé školy.

SLÁVNOSTNE OTVORILI KULTURÁK

V Dežericiach zase každoročne trenčiansky župan finančne podporuje Dežerickú cifrovačku. "Teší ma, že táto akcia preslávila Dežerice široko-ďaleko," vyhlásil Baška. Následne v obci spoločne so starostom posadili v záhrade jedličku a vzápätí slávnostne prestrihli pásku na vynovenom Obecnom úrade.

Všetkých troch obcí sa dotýka úsek cesty II/516 z Trenčianskej Teplej cez Machnáč do Dežeríc. "Sú to schválené projekty a stačí dokončiť verejné obstarávanie a následne ich zrealizovať. V prvej etape spravíme úsek z Teplej po Machnáč a postupne budeme pokračovať až do Dežeríc. Rozpočet prvej etapy je vo výške takmer 5 miliónov eur a rekonštrukcia bude financovaná z eurofondov," vyhlásil predseda TSK. Problém môže nastať v Horňanoch, kde majú problém s havarijným stavom vodovodu v tejto ceste. "Urobíme maximum, aby sa do začiatku rekonštrukcie cesty všetko stihlo," sľúbila starostka obce Eva Šrámková.

BEZPEČNEJŠIE CESTY

Už od minulého roka Trenčiansky samosprávny kraj zvyšuje bezpečnosť na cestách druhej a tretej triedy. Vybudovalo sa 55 svetelných označených priechodov pre chodcov. "Aj my tu máme jeden," ukázal starosta Dežeríc na priechod, ktorý sa nachádza pár metrov od Obecného úradu. "Tento rok plánujeme pristúpiť k rozsiahlejším úpravám na ďalších priechodoch pre chodcov na cestách II. a III. triedy," prezradil trenčiansky župan.

Ruskovciam už pomohlo vybudovanie R2 Ruskovce - Pravotice, v pláne je aj rekonštrukcia cesty v obci. "Zaradíme ju do plánu opráv pre ďalšie obdobie," oznámil. Aj tu si pripravili pre predsedu TSK sadenie stromčeku, tentoraz to bol krásny javor. "Poriadne ho polievajte," usmial sa Baška, keď ho zasadil do zeme. Starostov s výsadbou zrejme motivoval grantový program Zelené oči, ktoré zaviedol TSK. Ponúka environadšencom získať peniaze na svoje projekty aj v roku 2017. „Ide o snahu podporiť aktivity a činnosti obyvateľov kraja, ktoré sú zamerané na ochranu a zlepšenie stavu životného prostredia,“ uviedol Baška. Na jeden enviroprojekt je možné čerpať maximálne 2 tisíc eur.
Zelená nie je len Trenčianska župa. Ekologické zmýšľanie preferujú už aj základné školy na jej území.

Vzápätí už trielil Baška do Veľkých Držkoviec, kde domácich trápi absencia vodovodu. "Toto nie je v mojej kompetencii, ale viem pomôcť aspoň zorganizovať stretnutie všetkých dotknutých obcí i predstaviteľov Nitrianskej vodárenskej spoločnosti a hľadať riešenie, aby sa to podarilo," vysvetľoval domácim Baška. Ľudia sa tiež pýtali na autobusové linky SAD, ktoré spolufinancuje Trenčiansky samosprávny kraj. "Nech mi pán starosta spíše zoznam a časy, ktoré by ste radi upravili a ja to predložím SAD Trenčín," uviedol. V roku 2016 sa dočkali Veľké Držkovce obnovy cesty cez Cimennú do Zlatníkov. Oprava 2 km úseku stála takmer 230 tisíc eur.

PLUSY PRE CYKLISTOV

V Dubodieli vítali pelotón hudobníci i deti, ktoré najskôr recitovali a neskôr nádejná speváčka z obce aj zanôtila. "Ďakujem za krásne privítanie," povedal Baška a spomenul, že pred dvoma rokmi prešla rekonštrukciou cesta v obci za 131 tisíc eur. V Dubodieli majú konečnú stanicu novozavedené cykloautobusy z Trenčína cez Mníchovu Lehotu a Trenčianske Jastrabie. "Následne vyhodnotíme ako to bolo obľúbené u ľudí a podľa toho sa zariadime v budúcnosti," pokračoval Baška.
Po Trenčianskom kraji premiérovo celé leto jazdí cykloautobus, ktorý odmení každého cyklistu

Krátke dažďové prehánky zastihli Bašku a spol. v Trenčianskom Jastrabí, kde v roku 2015 TSK s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR vyznačil cykloturistickú trasu okolo Považského Inovca. Obec bude žiadať o príspevok na dostavbu vodovodu v obci. "Musíte stihnúť podať projekt," vyhlásil Baška. "Ak je len 1 percentná šanca na úspech, tak pôjdeme do toho," ozrejmil starosta Zdeněk Frývaldský. Vo Svinnej sa potešili hasiči informácii o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák bude prideľovať nové autá, prívesné vozíky i dotácie na rekonštrukcie hasičských zbrojníc. "Nezabudnite si podať žiadosť," apeloval na starostku obce.

Zaujímavosťou je, že Veľkú Hradnú a Malú Hradnú rozdeľuje čiara medzi dvoma okresmi Trenčín a Bánovce nad Bebravou. Do Veľkej Hradnej prišiel župan s meškaním, a tak sa ospravedlnil za meškanie. "Už som o štyri roky starší. Kondícia by mohla byť lepšia," usmial sa Baška. "Musíme ísť do kostola, začala nám omša," lúčili sa obyvateľky obce. Záver etapy si župan so svojim tímom spestrili na futbalovom ihrisku v Malej Hradnej. Spoločne s Dobrovoľným hasičským zborom absolvoval hasičský útok. Na krásnom ihrisku práve prebiehal aj tréning futbalistov. "Je pekné, že dokážete spolu fungovať a pustia vás aj na ihrisko," pochválil oba tábory Baška.

NA PRETRASE R2 AJ PANELKA

Počas celej etapy rezonovala otázka rekonštrukcie ciest. Na pretrase boli najmä dve, ktoré nespadajú priamo pod Trenčiansky samosprávny kraj, ale župan sa vždy usiloval o ich opravu či výstavbu. "V parlamente sme nastolili diskusiu o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde, kde chceme, aby štát mohol investovať viac financií do rýchlostných ciest a diaľnic. V kraji máme dobré prepojenie z juhu na sever popri Váhu, ale vďaka odhlasovaniu ústavného zákona o uvoľnení dlhovej brzdy v NR SR, by sme mohli zrealizovať výstavbu veľmi potrebnej rýchlostnej cesty R2 v úsekoch od diaľnice D1 popri Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehote, cez Ruskovce, Pravotice, Dolné Vestenice, Nováky, Handlovú až do Žiaru nad Hronom. Doprava po nej bude bezpečnejšou a komfortnejšou spojkou medzi regiónom hornej Nitry a krajským mestom Trenčín a celým Považím," vyhlásil Baška, ktorý je zároveň poslancom NR SR. "Rýchlostná cesta bude mať dopad nielen na kvalitu cestovania ľudí, ale aj kvalitu života v obciach v blízkosti preťažených ciest I. triedy a na konkurencieschopnosť a hospodársky rast," dodal.
Vodiči prvýkrát prešli novou rýchlostnou cestou R2 Ruskovce – Pravotice

Ešte predtým by však mohlo prísť k rekonštrukcii cesty I/9 križovatka D1 - Chocholná - Mníchova Lehota, tzv. panelky. "Celkovo pôjde o projekt za 24 miliónov eur s DPH. Križovatku Turná - Stankovce nahradia dve nové v tvare T. Aj keď nejde o cestu v správe župy, inicioval som stretnutie za účasti štátneho tajomníka ministerstva dopravy, starostov dotknutých obcí, zástupcov polície, investora, ktorým je Slovenská správa ciest a projektanta, kvôli návrhu projektovej dokumentácie. Došlo k dohode ako konkrétne bude cesta s križovatkami vyzerať. Ministerstvo dopravy teraz čaká súhlas od Ministerstva životného prostredia SR, do konca roka by mala byť kompletná projektová dokumentácia. Nasleduje stavebné konanie, začne sa s výkupom pozemkov - niekde sa totiž cesta rozšíri. Ak všetko dobre pôjde, v roku 2018 sa obstará zhotoviteľ a príde realizácia, ktorá bude trvať približne dva roky. Toto je moja priorita, interpeloval som ako poslanec NR SR ministra dopravy, aby sa s tým začalo čím skôr. Oficiálne mi odpovedal - nebojte sa, sú na to peniaze, koncom budúceho roka sa začne stavať. Treba vydržať.“
Odpoveď ministra dopravy na interpeláciu vo veci riešenia havarijného stavu cestnej komunikácie E572 v úseku Chocholná - Mníchová Lehota
Rekonštrukcia štátnej cesty I/9 medzi obcami Chocholná-Velčice a Mníchova Lehota by sa mala začať na prelome rokov 2018/2019

Obyvateľov okresu Bánovce nad Bebravou potešila správa o tom, že Lekárska služba prvej pomoci sa v ich okresnom meste rušiť nebude. "Mali byť zrušené pohotovosti pre dospelých v okresoch Púchov, Ilava, Myjava a Bánovce nad Bebravou. Ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi som pri jeho návšteve župy v Trenčíne hovoril, že bude problém, aby obyvatelia týchto okresov dostávali neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Napokon ministerstvo zdravotníctva zo svojho zámeru upustilo. Máme deväť okresov a v každom zostane zachovaná lekárska služba prvej pomoci pre dospelých," povedal Baška.
Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých ostane zachovaná v každom okresnom meste na území Trenčianskeho samosprávneho kraja

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241