11. etapa – BECKOVSKÁ (35,2 km) – Tour de Baška 2017

Tour de Baška – 11. etapa
Tour spod Beckova začala v "Hornej Dolnej". Významná podpora cyklistov i kultúry

Po niekoľkých etapách v iných okresoch sa v sobotu Jaroslav Baška opäť vrátil do okresu Nové Mesto nad Váhom. Tentoraz na druhej strane Váhu hovoril o cestách, ale ľudí zaujímala aj plánovaná Vážska cyklotrasa, či linky autobusov.

Čo auto, to iná poznávacia značka. Mnoho turistov. Partie kamarátov, ale aj celé rodiny. Stále neviete, kde mohla etapa štartovať? No predsa v Novej Lehote, kde sa natáča seriál Horná Dolná. "Vidím, že tu máte zvýšený nápor turistov," poznamenal Jaroslav Baška pri debate so starostom. "Snáď to pomôže aj cestovnému ruchu," zaželal si starosta Bohuslav Plačko. "Vidím, že niektoré úseky cesty nie sú v dobrom stave. Do budúcoročného plánu opráv ciest 2. a 3. triedy zaradíme aj úsek Nová Lehota - Modrová," povedal Baška.

"Z hornej do dolnej," spieva sa v zvučke k známemu seriálu. Baškov pelotón si to namieril z Novej do Starej Lehoty. Tam si pochutnal na vynikajúcom domácom syre. "To vyrába moja dcéra," povedala jedna z domácich. Obyvateľom chýba autobusové spojenie počas letných prázdnin, ale aj lepšie časovanie spojov do Nového Mesta nad Váhom.

PODPORILI SA VÝROČIA OBCÍ

V Modrovej už zneli rôzne ľudové pesničky a rozvoniaval guľáš. Do tanca sa dal takmer celý pelotón. Folkloristky prezradili, že ich čaká ešte vystúpenie v Piešťanoch na Annabále. "Kto skončí skôr, vy alebo my v Beckove?" hodil otázku do pléna Baška, ktorý navštívil Modrovú v krátkom slede už druhýkrát. Priamo sa zúčastnil totiž 860. výročia prvej písomnej zmienky o obci, ktorú kraj aj finančne podporil.

Rovnaké výročie podporil župan aj vo vedľajšej Modrovke. V roku 2014 sa občania dočkali opravy 1,6 km úseku cesty z Modrovky na hranicu s trnavským krajom za takmer 180 tisíc eur. "Bolo by dobré, keby sa dalo po oboch stranách tejto cesty nasypať štrkovú drvu na spevnenie," zhodli sa domáci. Modrovú i Modrovku trápi aj odvodnenie cesty, keďže v kanáloch sa zdržujú nečistoty alebo je potrebné predĺžiť dažďovú kanalizáciu. "Tento problém posuniem na vyriešenie Správe ciest TSK," povedal predseda.
Obec Modrovka oslávila svoje 860. výročie behom okolo hradu Tematín aj folklórom; obec Bukovec oslávila svoje 425. výročie aj írskym tancom

OPRAVÍ SA CESTA

Do Lúky sa dostal po ceste, ktorá by mala ešte v tomto roku prejsť rekonštrukciou. "Je naplánovaná oprava 1645 m úseku z Lúky do Modrovky za viac ako 200 tisíc eur, v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie," pokračoval župan a spomenul aj pekne pripravené výročie prvej písomnej zmienky o obci, ktoré si pripomenuli minulý rok.

V Hrádku sa prvýkrát objavil v areáli futbalového štadióna. "Musím povedať, že máte krásne ihrisko, vidieť, že sa oň poriadne staráte," pochválil domácich Baška. "Ďakujem, že ste nám pomohli so súhlasom Národnej diaľničnej spoločnosti, aby sme sa pripojili na ČOV pri odpočívadle," povedal starosta Rastislav Beňo. Časový sklz už župan doháňal cestou do Hôrky nad Váhom. Do pedálov šliapal aj jeho kolega z NR SR a tiež krajský poslanec Dušan Bublavý a v beckovskej etape ho podporili aj ďalší poslanci ako Jozef Trstenský, Kvetoslava Hejbalová či Anna Halinárová, ale aj nová kandidátka na poslankyňu do zastupiteľstva TSK Táňa Skovajsová. "Tento rok robíme cesty na druhej strane Váhu, v ďalších rokoch to budeme robiť u vás na tejto strane. Môžem to povedať za všetkých poslancov zastupiteľstva, ktorí sú tu so mnou," povedal Baška. Cestou do Novej Vsi nad Váhom si prezrel ešte hasičskú zbrojnicu v Hôrke. "Chlapi, máte to tu krásne spravené," vyzdvihol ich prácu Baška.

V Novej Vsi nad Váhom sa pri Baškovi pristavili aj jeho známi cyklisti zo Serede, s ktorými prehodil pár slov. "Šťastnú cestu," zaželali si navzájom a pokračoval už v problémoch kraja. "Cesty sme dostali v katastrofálnom stave. Za štyri roky sme do ciest 2. a 3. triedy, ktoré spadajú do našej kompetencie investovali nemalé finančné prostriedky a rovnako tomu bude aj v ďalších rokoch. Musíme dobudovať kvalitnú cestnú infraštruktúru," uviedol Baška.

TURIZMUS PODPORILI CYKLOAUTOBUSY

To už mu v beckovskej etape zostávalo zdolať len tri obce. Najbližšou zastávkou boli Kočovce, cez ktoré v lete, rovnako ako cez Beckov premáva cyklobus z Trenčína do Nového Mesta nad Váhom. „Spolu s našim zmluvným partnerom SAD Trenčín sme pristúpili k tomuto kroku, aby sme podporili cykloturizmus v regióne. Uvidíme, aké to bude mať ohlasy a podľa toho zvážime ich ďalšie využitie v budúcnosti," vyhlásil Baška.
Po Trenčianskom kraji premiérovo celé leto jazdí cykloautobus, ktorý odmení každého cyklistu

V Kálnici, kde bola ďalšia zastávka sa každoročne koná najväčší cyklofestival BikeFest, ktorý podporuje aj TSK. Župan sa v roku 2016 v Kálnici zúčastnil 620. výročia prvej písomnej zbierky o obci a v tomto roku osláv 200. výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana. "V roku 2017 máme naplánované vyznačenie novej cykloturistickej trasy Kálnica - Bohušova studnička," doplnil Baška.

Rovnako kultúrne podujatia podporuje nielen osobnou účasťou, ale aj finančne v Beckove, kde v súčasnosti prebieha aj rekonštrukcia okien kaplnky na hrade. "Vždy budeme podporovať kultúrne podujatia v kraji. Je to veľké dedičstvo, ktoré nám história zanechala," povedal Baška. V Beckove už bolo cykloturistické značenie na trase Beckov - Panská javorina obnovené v roku 2016.
Oslavy 200. rokov J. M. Hurban Beckov

S podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja bola obnovená cykloturistická trasa Naprieč Považským Inovcom, ktorá vedie cez viacero navštívených obcí. "Významným projektom v našom kraji bude vybudovanie Vážskej cyklotrasy s dĺžkou cca 100 km od hranice s trnavským krajom až po hranicu so žilinským krajom," rozhovoril sa Baška. "Vážska cyklotrasa prinesie možnosť plnohodnotnej alternatívy k motorovej doprave. Obyvatelia nášho kraja sa budú môcť bicyklovať pohodlnejšie, bezpečnejšie a kvalitnejšie. Keďže sa financovanie niektorých častí plánuje z eurofondov, tak projekt je rozdelený na 8 samostatných úsekov," prezradil prvý muž trenčianskeho kraja.

VRCHÁRSKA KORUNA TRENČIANSKA

A to nie je všetko. Už druhým rokom je Trenčiansky samosprávny kraj generálnym partnerom projektu Vrchárska koruna trenčianska, ktorý propaguje 20 turistických klenotov - vrcholov nielen cyklistom, ale aj bežcom a turistom. "Prvý výjazd z Trenčína bol nočný práve na hrad Beckov, následne sa absolvovala aj Panská Javorina či Považský Inovec," povedal Baška.
Druhý ročník cyklistického projektu Vrchárska koruna Trenčianska odštartovali nočným výjazdom na hrad Beckov

NOVÉ CESTY I KVALITNÉ ŠKOLSTVO

Obce v okolí hradu Beckov potešila aj informácia o rekonštrukcii dvoch dôležitých cestných tepien. "V parlamente sme nastolili diskusiu o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde, kde chceme, aby štát mohol investovať viac financií do rýchlostných ciest a diaľnic. V kraji máme dobré prepojenie z juhu na sever popri Váhu, ale vďaka odhlasovaniu ústavného zákona o uvoľnení dlhovej brzdy v NR SR, by sme mohli zrealizovať výstavbu veľmi potrebnej rýchlostnej cesty R2 v úsekoch od diaľnice D1 popri Trenčianskej Turnej, Mníchovej Lehote, cez Ruskovce, Pravotice, Dolné Vestenice, Nováky, Handlovú až do Žiaru nad Hronom. Doprava po nej bude bezpečnejšou a komfortnejšou spojkou medzi regiónom hornej Nitry a krajským mestom Trenčín a celým Považím," vyhlásil Baška.

Ľudia sa však pýtali aj na osud tzv. panelky. "Celkovo pôjde o projekt za takmer 24 miliónov eur s DPH. Križovatku Turná - Stankovce nahradia dve nové v tvare T. Aj keď nejde o cestu v správe župy, inicioval som na úrade pracovné stretnutie za účasti štátneho tajomníka ministerstva dopravy, starostov dotknutých obcí, zástupcov polície, investora Slovenskú správu ciest a projektanta kvôli návrhu projektovej dokumentácie. Došlo k dohode ako konkrétne bude cesta s križovatkami vyzerať. Ministerstvo dopravy teraz čaká súhlas od Ministerstva životného prostredia, do konca roka by mala byť kompletná projektová dokumentácia. Nasleduje stavebné konanie, začne sa s výkupom pozemkov - niekde sa totiž cesta rozšíri. Ak všetko dobre pôjde, v roku 2018 sa obstará zhotoviteľ a príde realizácia, trvať bude približne dva roky. Toto je pre kraj veľmi dôležitá vec, interpeloval som ako poslanec NR SR ministra dopravy, aby sa s tým začalo čím skôr. Oficiálne mi odpovedal - nebojte sa, sú na to peniaze, koncom budúceho roka sa začne stavať. Treba vydržať," uviedol Baška.
Odpoveď ministra dopravy na interpeláciu vo veci riešenia havarijného stavu cestnej komunikácie E572 v úseku Chocholná - Mníchová Lehota
Rekonštrukcia štátnej cesty I/9 medzi obcami Chocholná-Velčice a Mníchova Lehota by sa mala začať na prelome rokov 2018/2019

To, že je Trenčiansky samosprávny kraj lídrom v duálnom vzdelávaní už vieme. Výraznou mierou k tomu prispeli aj stredné školy v novomestskom okrese. Stredná škola obchodu a služieb či SPŠ Bzinská vychovávajú ľudí pre firmy, ktoré fungujú v okrese a po skončení štúdia okamžite môžu nájsť uplatnenie na trhu práce. "Do oboch škôl investujeme peniaze nielen do zlepšenia výučby, ale aj do rekonštrukcie budov, aby ich energetická náročnosť bola čo najnižšia," ozrejmil Baška.

Fotogaléria z etapy

Klikni pre vstup do fotogalérie

Video z etapy

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241